Статті31 жовт. 2024

Як НУО вести свої соцмережі

Ведення соціальних мереж — обов’язкова частина роботи все більшої кількості неурядових організацій. За допомогою сторінок у соцмережах НУО можуть частково чи повністю закривати потреби у взаємодії з аудиторією, фандрейзингу, просуванні проєктів, пошуках нових партнерів і розвитку своєї впізнаваності. 

 

У цьому матеріалі порадами щодо ведення сторінок у двох найпопулярніших соцмережах — Instagram і Facebook — діляться Юлія Раїнчук, SMM-менеджерка Philanthropy in Ukraine та Зоя Жерельнікова, PR-менеджерка Philanthropy in Ukraine.

Чому НУО важливо вести свої соцмережі

 

Залучити нову аудиторію і розширити спільноту.

 

Соціальні сторінки НУО стали їхніми візитівками, каже Зоя Жерельнікова. Адже як тільки людина дізнається про певну організацію — починає шукати її в Google або в соцмережах, де найчастіше буває. 

 

«Соціальні мережі — це ваш найкращий інструмент для залучення волонтерів, донорів та прихильників. Використовуйте їх для взаємодії з людьми, які можуть підтримати ваші ініціативи», — розповідає Юлія Раїнчук.

 

Вплинути на імідж.

 

Імідж — комплексне і масштабне питання, де важливі не лише соцмережі, каже Зоя. Утім, вони також мають значний вплив.

 

«Навіть якщо ви не займаєтеся свідомо вашим іміджем, то він всеодно формується. Його розвиває ваша аудиторія своєю думкою про вас, ваші проєкти, ваша комунікація з партнерами щоденна комунікація в соцмережах», — переконана Зоя. 

 

Підсилити свої проєкти.

 

Зоя вважає, що нині в суспільстві дедалі рідше зустрінеш переконання — добро має залишатися непомітним. Тож без якісної комунікації про НУО і цінність її допомоги дізнається значно менше бенефіціарів чи донейтерів.

 

«Дуже часто ми можемо бачити класні проєкти, де збирають мільйони й допомагають тисячам людей, але розповідають про ці проєкти незрозуміло й нечітко. Ти забуваєш його назву, як тільки закриваєш допис в Instagram», — каже Зоя. 

 

Знайти партнерів.

 

Соціальні мережі відкривають чимало можливостей для співпраці. Це, каже Юлія, допоможе НУО сформувати мережу партнерів, а також використовувати більше можливостей і ресурсів для свого розвитку.

 

Особливості соцмереж

 

Instagram

 

Основні формати — стрічка профілю, де можна публікувати фото й відео, короткі відео у форматі Reels, спільні дописи з іншими користувачами, stories, приватні повідомлення у direct, а також можливість проведення прямих ефірів. Також важливо стежити за наповненням highlights, де можна зберігати важливі stories.

 

Корисні функції:

  • три закріплені дописи на початку стрічки профілю;
  • вбудована статистика сторінки;
  • чернетки, де можна зберігати готові дописи та stories для подальшої публікації;
  • планування публікації дописів у певний день і час.

 

Обмеження:

  • в одному дописі вміщається до 20 слайдів;
  • заголовок у highlights має довжину до 15 знаків, але показує перші 10;
  • посилання в дописах — неактивні, тож краще додавати їх у stories і в шапці профілю;
  • шапка профілю дає змогу розмістити до 5 активних посилань;
  • для більшої кількості можна створити окрему сторінку на сервісі збору посилань.

 

Facebook

 

У Facebook ви можете створити сторінку для організації, де публікуватимете основний контент, або групу для спільноти з активним обговоренням. Доступні також stories, прямі етери, організація подій. 

 

Нова функція — можливість створювати спільні дописи з іншими користувачами. 

 

Корисні функції:

 

  • окремі формати для вакансій;
  • п’ять закріплених дописів на початку стрічки профілю (більше, ніж в Instagram);
  • моніторинг сторінки — Meta Business Suite;
  • чернетки, де можна зберігати готові дописи та stories для подальшої публікації;
  • автоматичні відповіді та швидкі повідомлення підписникам;
  • планування публікації дописів у певний день і час.

 

Обмеження:

  • не працюють гештеги.

 

Контент-план. Як його покращити?

 

Контент-план — документ у вигляді таблиці чи календарної сітки за допомогою якого планують публікації для соцмереж та інших платформ на місяць/квартал наперед. Контент-план допомагає побачити цілісну картину наповнення ваших сторінок і завчасно підготуватися до дати публікації.

 

Як покращити контент-план:

 

Оптимізувати.

 

Щоб створення контенту не займало весь час, вкладайте сили у пріоритетне, а все інше — спрощуйте. Наприклад, створіть спільний контент-план для обох соцмереж.

 

«Якщо нема більше людей для ведення соцмереж, значить переглядайте все, що ви публікуєте, оптимізовуйте його та зменшуйте кількість дописів», — радить Юлія. 

 

Відстежувати інфоприводи.

 

Календар інфоприводів допоможе не сушити голову над ідеями для контенту, завчасно готувати матеріали й бути актуальними у стрічці соцмереж. 

 

Юлія радить робити календар інфоприводів наступним чином:

 

  • Створіть таблицю, доступну для всієї команди.
  • Вкажіть дати, до яких точно хочете публікацію.
  • Раз на місяць генеруйте і вносьте з командою додаткові інфоприводи.
  • Щомісяця переглядайте, що нового у планах вашої НУО (запуск нових проєктів, події, дослідження тощо).
  • Інтегруйте дані таблиці в основний контент-план.

 

Створіть рубрики.

 

Що системніший ваш контент, то легше складати контент-план і генерувати нові теми. Для цього, каже Юлія, варто виокремити до 5 різних рубрик, наповнення яких стане основою соцмереж НУО. А ситуативні ідеї та партнерства будуть доповненням.

 

Перед створенням рубрикатора, сформуйте основну ціль сторінки й перегляньте місію, візію та напрями діяльності організації. 

 

Ідеї рубрик для НУО:

 

  • Про організацію: історія, місія, чим займаєтеся.
  • Команда: історії про співробітників НУО.
  • Історії бенефіціарів (тобто тим, кому допомагаєте).
  • Звітні дописи у форматі карток, інфографіків, історій і відгуків.
  • Просвітницькі дописи. Тематика залежатиме від сфери НУО.

 

Різний контент для кожної соцмережі?

 

Зоя вважає, що вкладатися у різну комунікацію і контент для Facebook та Instagram — не базовий рівень ведення соцмереж. Для цього потрібна висока залученість SMМ-менеджера, копірайтера, дизайнера та ін. 

 

«Тому абсолютно зрозуміло, якщо контент буде частково дублюватись. Краще, щоб він був якісний, але схожий, аніж неякісний, але для різних соцмереж», — каже Зоя.

 

Окрім розуміння ресурсів своєї команди, вона радить визначити, якою є ваша аудиторія в кожній із соцмереж і що ви хочете їй донести. На основі відповідей буде значно легше зрозуміти, чи потрібно готувати зовсім різний контент, чи буде досить незначних відмінностей.

 

Наприклад, Facebook переважно використовують люди 35+, тоді як Instagram має молодшу аудиторію. Тому в першій соцмережі краще працюватимуть, наприклад, привітання зі святами або заклики поділитися добрими справами у коментарях, а в другій — меми й легкі дописи, зокрема трендові.

 

Зв'язувати акаунти. Так чи ні?

 

Функції Facebook та Instagram дозволяють керувати декількома сторінками організації з одного онлайн-кабінету. Для цього акаунти зв’язують (тобто об’єднують і синхронізують), завдяки чому з’являються додаткові функції ведення соцмереж.

 

На думку Юлії, зв'язування акаунтів Facebook та Instagram — рішення, яке полегшує життя багатьом неурядовим організаціям. Серед переваг:

  • змога постити контент у дві соцмережі водночас (не працює для контенту, де є посилання, гештеги або відео);
  • розширена аналітика, що враховує показники обох платформ;
  • рекламні кампанії налаштовуються в одному рекламному кабінеті;
  • пришвидшує комунікацію, адже ви маєте доступ до коментарів і повідомлень обох платформ.

 

Як зв’язати акаунти Facebook та Instagram:

  1. Відкрийте Meta Business Suite;
  2. Увійдіть у свій Facebook-акаунт і перейдіть до Meta Business Suite;
  3. Перейдіть до налаштувань бізнесу (Business Settings);
  4. Додайте Instagram-акаунт і підтвердіть зв'язок між акаунтами;
  5. Налаштуйте Доступ. 

 

Просування сторінки

 

Просування — це комплекс дій, результатом яких є підвищення охоплень, кількості підписників, коментарів, збережень, лайків, поширень та інших взаємодій з контентом на вашій сторінці. Це допомагає НУО бути видимими й доносити корисну інформацію чи можливості отримати допомогу ефективніше.

 

Просуватися органічно (без вкладення коштів у рекламу) — непросто, розповідає Зоя. Досить рідко трапляється, що від вірусного допису чи рилзу на сторінку підписується по декілька тисяч людей. Інколи стрімкий приріст аудиторії — наслідок розіграшу, безоплатного гайда за підписку та інших форматів, що не завжди мають якісний довгостроковий ефект.

 

Тому щоб поступово, але стабільно просувати сторінку, неурядовим організаціям варто відкладати частину бюджету на таргетовану рекламу. 

 

Безплатні альтернативи:

 

  • поширювати дописи в тематичні групи, зокрема у Facebook;
  • просити партнерів розповісти про вашу організацію чи конкретний проєкт.

 

«Проте, якщо потрібно залучити людей для подій чи для програми, то потрібно розуміти, що один допис нічого не вирішить. Усе ж важливо додати рекламу», — додає Юлія. 

 

Окрім реклами, щоб сторінка була видимою, варто враховувати алгоритми:

 

Алгоритми Instagram. Найменше впливає на просування кількість лайків. Натомість коментарі, поширення і збереження — те, на чому варто зосередитися.

 

Додатковими чинниками є час взаємодії з акаунтом, як багато вашого контенту переглядають до кінця і як часто його скринять. Також важливим є відвідування профілю та комунікація в особистих повідомленнях.

 

Алгоритми Facebook. За словами Юлії, у цій соцмережі органічне просування непросте. Проте нова можливість робити дописи у партнерстві дозволяє непогано обмінюватися аудиторіями.

 

Ще варто опиратися на активність ваших підписників, яку показує вбудована аналітика — що їй подобається і на що вона найчастіше реагує. 

 

Для неурядових організацій, що хочуть враховувати не лише алгоритми соцмереж, Юлія радить:

 

  • Не повторювати один і той самий контент;
  • Позначати людину чи організацію через @, якщо згадуєте її у публікації;
  • Випускати контент регулярно — 2-3 дописи на тиждень;
  • Заохочувати свою команду до коментування і поширення публікацій.

 

Партнерства

 

Кожній неприбутковій організації важливо підвищувати свою впізнаваність, співпрацюючи з медіа і створюючи спільний контент з іншими НУО чи близькими за цінностями ініціативами. 

 

Якщо немає змоги мати окрему посаду PR-менеджера, навіть декілька публікацій у медіа протягом місяця/кварталу — цілком можлива ціль. 

 

Під час роботи з партнерами Зоя радить керуватися кількома принципами:

 

Визначте цілі

 

Партнери — різні. Тож перед тим, як складати список потенційних співпраць, подумайте, що ви хочете мати: довгострокову взаємодію, креативну співпрацю в соцмережах, розбудовувати мережу корисних комунікацій між НУО у спільній тематиці тощо.

 

Пам’ятайте про свої ресурси й кількість часу

 

Краще не писати одразу всім потенційним і бажаним партнерам. Спершу надішліть листи декільком, подивіться на зворотний звʼязок і чи цікава їм співпраця. Далі — ще декільком. Поступова робота вбереже від хаосу й надто щільного плану співпраць.

 

Не бійтеся відмовляти

 

Хоч шукати партнерів непросто, не варто погоджуватися на будь-яку пропозицію від організації чи інфлюенсера, які вам не близькі. 

 

«Нормально, наприклад, порадити партнерам іншу організацію, яка більше підійде для співпраці. Як і відмовитися загалом чи на певний час, бо ви розумієте, що зараз маєте недостатньо ресурсів. Це доросла та свідома позиція», — радить Зоя. 

 

Як проаналізувати свої соцмережі

 

Щоб визначити сильні та слабкі сторони свого контенту, уподобання аудиторії та спростувати свої побоювання щодо неефективності соцмереж, обов’язково аналізуйте стан своїх сторінок за певний період (місяць, квартал тощо), каже Юлія.

 

Статистику Facebook та Instagram можна побачити в налаштуваннях самої соцмережі або в Meta Business Suite.

 

Що аналізувати:

  • Динаміку розвитку спільноти (приріст підписників за місяць);
  • Охоплення: загальне, органічне та платне;
  • Взаємодії (лайки, коментарі, поширення, збереження);
  • Три найкращі пости;
  • Публікації, що зібрали найменше охоплень і взаємодій.

 

Найважливіший етап аналізу — висновки. Зібрану статистику необхідно переглянути й зрозуміти, де показники зросли, а де вони стали нижчі чи ніяк не змінилися. Ці дані й формуватимуть план і цілі на подальший місяць чи квартал.

 

Корисні ресурси

 

  • Штучний інтелект. Допомагає дібрати синонім, вичитати матеріал на одруки й помилки, прибрати зайві відступи й т.д. У складніших випадках ШІ може перефразувати текст, змінити його стиль або перекласти матеріал іншою мовою;

     

  • Ресурси для відстеження згадок у медіа та в інтернеті. Один із простіших — MediaMonitoringBot. Більш аналітична програма — LOOQME, що може відстежити згадку навіть на ТБ чи радіо;

     

  • «Громадський простір» — ресурс, де публікується більшість новин неприбуткового сектору. Матеріал можна розмістити самостійно через адмінпанель. А також ресурсний центр ГУРТ, де також можна опублікувати матеріал і знайти актуальні можливості грантів, навчання, вакансій тощо.

 

*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Авторка: Вікторія Дідковська

Читати ще
load knowledge-hub card img

Новини та анонси

2 хв

ГО «Philanthropy in Ukraine» шукає модератора...
load knowledge-hub card img

Статті

7 хв

Комунікації для фандрейзингу: лайфхаки та мет...

Розповідаємо про те, які лайфхаки роблять фандрейзинг успішним.

load knowledge-hub card img

Дослідження

45 хв

Очікування та виклики грантодавців в Україні