Статті22 січ. 2025

Нетворкінг: як організаціям розширювати свої контакти

Знаходити своїх, будувати міцну спільноту, швидко знайти потрібну допомогу — у всьому цьому допоможе нетворкінг або ж побудова мережі контактів. Чому нетворкінг — це не просто small talk за кавою, як до нього підготуватися і які поради з якісного вибудовування зв’язків існують, розкажуть експерти — Олена Кохан, проєктна менеджерка та фасилітаторка, та Андрій Марущак, програмний менеджер Українсько-данського молодіжного дому.

Чому організаціям важливо будувати зв’язки і як це зробити

 

Нетворкінг (від англ. networking) —  це побудова мережі контактів та знайомств, щоб швидше та якісніше знаходити рішення для організації, можливості, наймання нових працівників тощо. 

 

Нетворкінг корисний у будь-якій сфері, не лише громадській. Та саме серед фондів та різноманітних організацій нетворкінг — ключова навичка для розбудови. Чому? 

 

Олена Кохан, проєктна менеджерка та фасилітаторка, розповідає, що нетворкінг не означає, що ми одразу стаємо партнерами з організацією чи людиною,  але ми представляємо себе і чуємо інших — цей зв’язок і є нетворкінгом.

 

«Організації бояться нетворкатись, бо думають, що вони не цінні. І це помилка — адже  бездіяльність, найгірше, що можна зробити. Бо тоді ми не говоримо про себе, свою роботу і те, чому вона корисна. А зараз у 21 столітті, якщо ти не говориш про себе, то не факт, що про тебе будуть знати», — каже Олена.

 

Знайомитися можна і офлайн — на подіях, форумах, конференціях, і онлайн — на вебінарах чи у соцмережах. Для цього є популярна платформа LinkedIn.

 

«Нетворкінг — це must have в сучасному світі, бо в першу чергу ми не шукаємо гроші чи хочемо підписати меморандуми, ні, ми будуємо людські стосунки. Кожна організація — дорівнює людина, а людина — це про стосунки», — каже Олена.

 

Андрій Марущак працює програмним менеджером Українсько-данського молодіжного дому.  Нетворкінг для його організації — не просто інструмент, а суть діяльності. Адже  у кожному проєкті — «Школа Діалогу», будь-який семінар чи подія — вони формують спільноту.

 

«Ми уже заздалегідь, починаючи якийсь навчальний проєкт, думаємо про те, що ми не закінчимо його просто заключною сесією. Ми хочемо, щоб ці люди, які познайомляться, потім комунікували, ми їх до цього заохочуємо», — каже Андрій. 

 

Далі хочуть розширювати ці кола, ділиться програмний менеджер:

 

«Наш нетворкінг почався з того, що ми працювали з маленькими спільнотами конкретних людей, які мають щось спільне.  А в результаті ми хочемо формувати такий великий нетворк, де будуть поєднуватись усі менші спільноти». 

 

Тож організаціям, які самі створюють події, варто задуматися про такий підхід створення спільнот, адже нетворкінг стосується не лише самої НУО, яка шукає можливості, а й може стати частиною місії. 

 

Поради для вдалого нетворкінгу

 

1. Діяти і знайомитися з людьми

 

Щоб нетворкінг був вдалим, варто йти на контакт. Але і готуватися до потенційних зустрічей. 

 

«Отримати цінні контакти або заявити про себе — це найперша мета, з якою ми маємо їхати на будь-яку подію чи конференцію. Але дуже важливо виділяти час на підготовку до нетворкінгу. Треба дізнатися, хто організатори і хто приїде на захід, і як ви можете бути корисні одне для одного», — каже Олена.

 

Подумайте і про неочевидні шляхи, як-от активність на подіях:

 

«Також я рекомендую ставити запитання до спікерів на івентах, бо так ми розкриваємо себе і нетворкаємось. Бо якщо запитання влучне, то люди поруч зацікавлюються, звідки ви, яку організацію представляєте тощо», — радить Олена.

 

2. Чітко зрозумійте, хто ви і про що

 

Щоб заходити у нетворкінг, варто добре продумати, що говорити і як себе представити. Почати Олена радить з простого: на спільних онлайн-зустрічах подбайте про чіткий підпис — ім’я, прізвище, організація, країна (якщо захід міжнародний). У онлайні також варто подбати про задній фон, який побачать усі, можна розмістити там лого організації.

 

«Якщо ви розумієте, що на подію прийдуть донори, то ви маєте підготувати такий собі elevator speech — за одну-дві хвилини розповісти основне. Щоб не було багато інформації про те, яка ви чудова організація, а був чіткий посил», — каже Олена.

 

3. Не бійтеся говорити

 

У людей може часто виникати страх, каже Олена, що ті, до кого вони звертаються — це експерти вищого рівня, що не звернуть уваги на них.  Та колеги із сектору відкриті до спілкування, незалежно від посади:

 

«Зараз громадський сектор, як на мене, повністю на рівних. Ми усі в одному човні», — каже Олена.

 

4. Подбайте про брендування

 

На події варто взяти сумку, футболку, блокнот чи чохол для телефону з лого своєї організації. Це допоможе запам’ятатися і створити візуальний зв’язок. 

 

5. Уникайте чутливих тем та концентруйтеся на розмові

 

Такі теми як політика, релігія, скандали — не будуть дуже доречними  при побудові знайомства. Але для українського контексту буде проявом емпатії спитати, як люди себе почувають після обстрілу, адже всі ми в одному колі, каже Олена. 

 

Під час розмов варто уникати відволікання, адже якщо ви говорите з людиною, а паралельно дивитеся у свій телефон чи перевіряєте пошту — це не дуже ввічливо і точно не посприяє налагодженню контакту.

 

«Краще зробити паузу, перепросити, якщо дзвінок чи повідомлення термінове. На офлайн нетворкінгах я б взагалі телефон ховала десь у сумочку чи хоча б тримала екраном униз», — каже Олена.

 

6. Ставте собі мету

 

Олена радить ставити собі мінімальну мету: наприклад, познайомитися з 3 людьми зі сфери, взяти їхні контакти. 

 

«Адже можуть з’являтися внутрішні страхи, дискомфорт, а мета потенційно може мотивувати когось таки пробувати і підходити до людей», — каже Олена. 

 

7. Працюйте з контактами після нетворкінгу

 

Нетворкінг не закінчується на події, вважає Олена. Дуже важливо продовжити роботу з отриманими контактами після конференції чи форуму.

 

«Важливо написати лист і підтримати контакт. Вистачить простого: “Привіт! Як ти доїхав? Ми з тобою говорили про нашу організацію, надсилаю тобі наш сайт і останні проєкти, давай підтримувати зв’язок”. І обов’язково додавайте call to action. Це такий місточок, який ви будуєте до наступної співпраці», — каже Олена.

 

Експерка каже, що не всі виконують таку «домашню роботу» та іноді кажуть, що нетворкінг неефективний. Але нетворкінг — це інструмент, який потрібно підтримувати. Варто виконувати зобов’язання, писати людям, коментувати дописи у соцмережах тощо. 

 

8. Створюйте власні можливості для нетворкінгу

 

Андрій розповідає, що вони створюють можливості для нетворкінгу самі, наприклад мають спільну групу у Microsoft Teams з міжнародними донорами та партнерами, з якими робили проєкти. Але окрім спілкування онлайн планують організувати неформальну зустріч:

 

«Нетворкінг — це не лише про фан, чи не лише про серйозні речі, це можливість взаємодіяти. Як ти побудуєш його, так він і буде працювати. Можна зробити зустріч у форматі круглого столу і все буде дуже серйозно. А можна —  більш неформально за якимись напоями, їжею» .

 

Андрій підкреслює, що події без нетворкінгу не такі результативні, бо в довгостроковій перспективі нічого не дають. Скажімо, ви зробили проєкт і розійшлися після — не лишається спільноти і зв’язків. 

 

«Дуже часто зміни, до яких приводять проєкти, неочікувані. І якраз нетворкінг цьому сприяє, бо це можливість познайомитись, знайти нові нові ідеї або нові партнерства, про які ти не міг подумати», — ділиться Андрій.

 

9. Стежте за тенденціями

 

Андрій каже, зараз з командою вони вивчають різні онлайн-платформи для нетворкінгу. Це актуально, бо не треба всіх збирати в одному місці фізично: 

 

«Нетворкінг як спосіб тримати людей в спільному контексті, буде тільки урізноманітнюватися, розвиватися. Тому треба моніторити нові тенденції, а також придумувати і свої формати».

 

Сподіваємося, поради надихнуть вас таки відвідати чергову подію чи додати до колег по сектору у соцмережах. Людські зв’язки — найміцніші, якщо їх вибудовувати чесно, з інтересом і повною включеністю у процес. 

 

*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.

Авторка: Олеся Богдан

Читати ще
load knowledge-hub card img

Новини та анонси

2 хв

ГО «Philanthropy in Ukraine» шукає модератора...
load knowledge-hub card img

Статті

7 хв

Комунікації для фандрейзингу: лайфхаки та мет...

Розповідаємо про те, які лайфхаки роблять фандрейзинг успішним.

load knowledge-hub card img

Дослідження

45 хв

Очікування та виклики грантодавців в Україні