Статті11 жовт. 2024

Які закони регулюють благодійність в Україні

Сфера діяльності неприбуткових організацій в Україні розвивається швидкими темпами. Ще більших обертів цей рух набрав після повномасштабного вторгнення Росії, адже громадянське суспільство не може залишатись осторонь та не допомагати.

 

Щороку в країні створюють тисячі нових громадських організацій, волонтерських об’єднань та благодійних фондів. Згідно із результатами дослідження «Громадянське суспільство України в умовах війни», яке проводив Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання», протягом 2021- 2023-их років в Україні найбільше зросла кількість благодійних організацій – на 43%, а громадських – на 6,1%. Також у дослідженні зазначають, що у 2023-му році зареєстрували майже 5 тисяч благодійних організацій, а в 2022-му – понад 6 тисяч.

Також люди відкривають власні рахунки, аби збирати гроші на потреби армії або тих, хто постраждав від війни. Культура благодійності, волонтерства та добровільних внесків постійно розвивається та стає трендом.

 

В Україні існує ряд законів, що регулюють діяльність неприбуткових організацій. В тому числі роботу благодійних та громадських організацій, а також спілок. Завдання законодавства — підтримувати діяльність неприбуткових організацій у правовому полі, не допускати шахрайства, а також захищати права, як благодійників так і тих, хто отримує допомогу.

 

Яким законом визначаються головні засади благодійної діяльності в Україні? 

 

Основні засади благодійності в Україні визначаються «Законом про благодійну діяльність та благодійні організації». Він набув чинності 5 липня 2012-го року.  Цей документ регулює створення та діяльність благодійних організацій та надання благодійної допомоги. Також визначає основні засади благодійності та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, що займаються розвитком благодійної діяльності в Україні.

 

Саме у цьому законі є визначення поняття «благодійна діяльність». Це — «добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара». Якщо простими словами, то це — безкорислива, добровільна допомога.

 

Окрім цього у тексті закону описують види благодійної діяльності та благодійних організацій, а також засади їх діяльності. Перераховують, хто може бути суб’єктами благодійної діяльності, як вести звітність благодійним організаціям та як загалом держава регулює благодійність.

 

Які сфери благодійності контролює «Закон про благодійну діяльність та благодійні організації»?

 

Закон виділяє 15 сфер благодійної діяльності, серед яких є освіта, екологія, охорона здоров’я, розвиток територіальних громад, сприяння обороноздатності країни та захисту населення.

 

Які правки вносили до «Закону про благодійну діяльність та благодійні організації»?

 

Закон прийняли у липні 2012-го року, а перші правки внесли у 2014-му році, коли почалась Антитерористична операція на Сході України. Загалом зміни стосувались фінансування національної оборони держави та Збройних Сил України за рахунок благодійних пожертв.

 

У 2022-му році, після повномасштабного вторгення Росії, до закону знову додали зміни. Загалом вони стосувались внесення благодійників до реєстру волонтерів, внесення змін до Податкового кодексу щодо адміністрування окремих податків у період воєнного стану, а також включали зміни до деяких законів щодо ввезення та обліку гуманітарної допомоги.

 

Які ще закони регулюють сферу благодійності в Україні?

 

Відповідне законодавство в цій сфері складається з низки законів, які в той чи інший спосіб регулюють діяльність благодійних організацій.

 

Закон України «Про волонтерську діяльність» .

Цей закон регулює відносини, пов’язані з провадженням діяльності волонтерів в Україні.  Також визначає, що таке волонтерська діяльність та за якими напрямами вона здійснюється, описує законодавство та реалізацію державної політики у цій сфері, особливості правового статусу волонтерів та діяльності волонтерських організацій. Положення цього закону є обов’язковими для благодійних організацій, які залучають до своєї діяльності волонтерів.

Закон України «Про гуманітарну допомогу». 

Закон визначає правові, організаційні та соціальні засади отримання, надання, оформлення, розподілу і контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги. Також сприяє гласності і прозорості цього процесу і є обов’язковим для благодійних організацій, які здійснюють отримання, передачу та розподіл гуманітарної допомоги

Закон України «Про соціальні послуги». 

Закон визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Закон України "Про громадські об'єднання" . 

Закон визначає правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України. 

Положення закону є важливими для іноземних благодійних організацій. Адже акредитація в Україні представництва іноземної благодійної організації та її припинення здійснюються відповідно до порядку акредитації відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації».

Окрім цього, є ще ряд законів, що регулюють благодійну сферу України, серед них:

 

FAQ

 

Яким законом визначаються головні засади благодійної діяльності?

 

Основні засади благодійної діяльності в Україні визначаються «Законом про благодійну діяльність та благодійні організації». 

 

Хто може здійснювати благодійну діяльність?

 

У «Законі про благодійну діяльність та благодійні організації» зазначається, що бути благодійником та здійснювати благодійну діяльність може будь-яка фізична або юридична особа. Це саме стосується і створення благодійної організації: її засновником може бути як фізична, так і юридична особа. Винятками є органи державної влади, органи місцевого самоврядування та інші юридичні особи публічного права.

 

Хто може бути надавачем благодійної допомоги?

 

У «Законі про благодійну діяльність та благодійні організації» зазначається, що благодійник – це «дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності».

 

*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.

Авторка: Еля Серкожаєва

Читати ще
load knowledge-hub card img

Статті

2 хв

Як створити благодійний фонд: інструкція для ...
load knowledge-hub card img

Статті

7 хв

«Без сокири не тесляр — без голки не кравець»...

Розповідаємо про ефективні партнерства між НУО та бізнесом.

load knowledge-hub card img

Новини та анонси

3 хв

Philanthropy in Ukraine – ключовий партнер пр...