Статті11 груд. 2024

Біткойн-філантропія: як приймати донати у криптовалюті та навіщо

Greenpeace, Save the Children, Pineapple Fund, Food for Life Global — безліч великих міжнародних організацій збирають пожертви у криптовалюті, щоб потім конвертувати їх в добрі справи. Та й чому б ні, якщо світ цифровізується, а разом з ним — система благодійності. До України цей тренд дійшов зокрема через трагічні обставини, а саме повномасштабне вторгнення Росії у 2022-му році, коли тисячі людей опинилися в скрутній ситуації та подекуди на межі виживання. Великі та впізнавані фонди, як-то «Повернись Живим» або «Благодійний фонд Сергія Притули», а також менші, але не за значущістю, організації вже активно користуються цією можливістю. Адже недарма кажуть, що Україна — цифрова країна. Розповідаємо про криптотенденції в Україні, способи задонатити свої віртуальні збереження або приймати такі пожертви від інших, та причини, чому українських благодійним організаціям варто відкрити свій криптогаманець. 

Що по закону?

 

Хоч криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, законодавством вона не заборонена. Щобільше, наша розвинена країна посіла 5 місце у глобальному індексі впровадження криптовалюти Chainalysis у 2023-му році. 

 

Взагалі у 2022-му році президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про віртуальні активи», який, однак, ще не набрав чинності. В ньому і має окреслюватися правове поле для операцій з криптовалютою. Проте, поки цього не сталося, віртуальний актив визначається як «нематеріальне благо», яке має свою вартість і виражене в «електронній формі». Тобто їм можна торгувати в цифровому форматі, тільки фактично це не вважається обміном однієї валюти на іншу. Скоріше процесом купівлі-продажу нематеріального об'єкта. 

 

Юрист Kyiv Legalization Center, Кіщенко Сергій пояснив:

 

«Загалом сфера криптовалюти законодавчо не врегульована в Україні. Не визначено існування криптовалют в Україні й відповідно право благодійних організацій отримувати пожертви таким чином і потім використовувати для проєктної діяльності. Організація жодним чином не може такі доходи задекларувати та тим більше відобразити у своїй податковій звітності або бухгалтерії. Проте великі та поважні проєкти все одно залучають таку валюту. Як це відбувається?

 

Річ у тім, що криптовалюта благодійними організаціями не декларується, натомість декларуються іноземні пожертви. Наприклад, ГО реєструє на біржі свій гаманець і поширює його через сайт. Суб'єкти, які мають криптовалюту, донатять на нього. Після того, як криптовалюта на цей гаманець ГО зарахована, організація продає її на біржі або там самостійно. А в результаті отримує на свій рахунок, що відкритий в іноземній валюті, саме її: долари, євро тощо.

 

Таким чином, так, ці кошти залучаються у вигляді криптовалют, але отримуються та декларуються в Україні як іноземні пожертви. Звичайно, організація на своїх ресурсах може анонсувати, що отримала пожертви в крипті та навіть називати суми. Але якщо відкрити бухгалтерію, то жодного слова про криптовалюту там не буде. Всюди у звітній документації, зокрема до податкових органів, будуть зазначатися натомість грошові надходження в іноземній валюті.

 

Так в черговий раз через прогалини українського законодавства ринок неприбуткових організацій знаходять можливості добре виконувати свою роботу».

 

Тим паче, що світова криптоспільнота підтримує і надихає активно рухатися в цьому напрямку. Binance, наприклад, зробила одну з найбільших пожертв Україні серед приватних компаній — на суму $10 млн. А також випустила Binance Refugee Crypto Card для українських біженців в Європі — карту, якою можна здійснювати крипторозрахунки і на яку кілька місяців приходила фінансова допомога у стейблкоїнах. 

 

А у березні 2022-го року криптовалютна біржа FTX разом з українським децентралізованим стейкінг-провайдером в індустрії блокчейнів Everstake розробили вебсайт Aid For Ukraine — для збору пожертв у крипті, аби закривати потреби ЗСУ. На сторінці проєкту прозора та детальна звітність, тож можна зробити висновок, що завдяки цій ініціативі в перші найскладніші тижні великої війни вдалось залучити солідну суму донатів — $64 312 360. 

 

Навіщо благодійним організаціям донати у крипті?

 

  1. Прозорість. Золоте правило благодійності — чим менше інформації про шлях донатів, тим відповідно менше таких пожертв у майбутньому. Тому детальна звітність і прозорість формують довіру до організації. В цьому контексті блокчейн-технології гарний інструмент, адже пожертви у криптовалюті легко відстежувати у реальному часі через публічний реєстр.

     

  2. Відсутність корупційних махінацій. Криптотранзакції вкрай складно змінити та відредагувати. Це загальновідомий факт, який допомагає благодійним організаціям одразу розвінчувати стереотипи про незаконне привласнення коштів. 

     

  3. Міжнародна доступність. Віртуальні кошти можна переводити швидко та з будь-якого куточка світу, а це, і наша країна показова історія, є вирішальним аспектом під час надзвичайних ситуацій — мова не тільки про війну, а й про інші лиха на кшталт землетрусів або ураганів. Наприклад, нещодавно у Флориді пройшов руйнівний ураган «Мілтон» і збитки вже становлять $50 млрд. Пожертви криптоспільноти можуть сильно допомогти у відновленні. 

     

  4. Зменшення додаткових витрат. Такі пожертви також не передбачають комісії за обмін та банківських затримок, адже частина процесів блокчейну, яка зазвичай потребує роботи посередників, автоматизована. А це означає, що більше коштів підуть за своїм призначенням — на добрі справи. Також це впливає на час переказу — кошти від іноземних донорів можуть з’явитися на гаманці української благодійної організації вже за 24 години. 

     

  5. Прогресивність. Якби хтось 4 роки тому сказав, що наші благодійні організації приймають донати у крипті, то це стало б гарячою новиною у медіа. Зараз цим вже нікого не здивуєш і це фантастика, адже третій сектор став активно впроваджувати технології та інновації у свою роботу. Використання блокчейну на благо — це поштовх для тих благодійників, які поки вагаються, шукати інші шляхи залучення допомоги та зросту організації. 

     

  6. Надійність. Технологія блокчейну має посилену систему безпеки та зберігання цифрових даних. Що значно зменшує випадки шахрайства, якщо не зводить їх до нуля. 

     

  7. «Головна мета донацій у криптовалюті — пришвидшити процес збору коштів і розширити мережу благодійників. Крипта дає значно більше мобільності, а отже пожертви активніше йдуть на користь. А часто в благодійності швидкість відіграє ключову роль.

     

  8. Так, після того, як організація виводить гроші — тільки на її совісті, як і на що їх використовувати. Проте те саме стосується і гривні. У будь-якому випадку є ризики, адже це людський фактор. Тому тут вирішує звітність, пряма комунікація з благодійниками та аудиторією, доброчесність та репутація самої організації», — зазначає СЕО Whitepay Гліб Удовиченко. 

 

Які нюанси треба врахувати?

 

Звісно, крім того, що в Україні поки невизначена нормативно-правова база для роботи з криптовалютою, є й інші ризики. Як мінімум, для багатьох організацій технологія хоч і виглядає проривною, рівною мірою здається складною та непередбачуваною. І в цьому є частка правди. 

 

Першочергово, крипторинок достатньо нестабільний. Віртуальна валюта має високу «волатильність» — тобто її курс дуже динамічний і постійно змінюється. І дуже складно спрогнозувати, будуть ці коливання позитивними для якоїсь великої пожертви, чи навпаки. 

 

Також роботи з криптоспільнотою варто навчатися. Щоб розуміти тенденції, розбиратися в нюансах, спілкуватися з криптофілантропами, співпрацювати з профільними компаніями та бути в цій системі не тільки для галочки, а дійсно підкорити цю нову хвилю благодійності. В ідеалі в команді організації має бути мінімум одна людина, яка займається цим напрямком. 

 

Як почати приймати донати в криптовалюті? 

 

1. Поки Закон «Про віртуальні активи» на розгляді, найближчий для вивчення — Закон «Про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних незаконним шляхом». Першочергово варто його проаналізувати та дотримуватися положень. 

2. Прописати правила щодо взаємодії з подібними пожертвами в межах політики організації. Суто бюрократичний момент, щоб всі в організації розуміли, як за регламентом працювати з віртуальними донатами, конвертувати їх у звичні гроші та реагувати на ризики. 

3. Треба відкрити криптовалютний гаманець. Інакше отримати пожертви в крипті буде неможливо. Попередньо варто подбати про надійність гаманця, зокрема налаштувати мультипідпис (Multisig). Тоді для будь-яких транзакцій знадобиться підпис кількох людей. 

 

Для тих, хто тільки починає свій шлях у криптоблагодійності, існують українські  платформи на кшталт Whitepay та Kuna, які допомагають приймати пожертви у віртуальній валюті та підтримують протягом усього процесу зокрема благодійні організації. Або можна під'єднати платіжну систему Weld Money, яка дозволяє сплачувати у звичній нам валюті одразу з криптогаманця. Звичайно, в такому випадку є комісії, і такі витрати також треба враховувати. 

 

Сервіс The Giving Block працює з благодійними фондами у 60 країнах, зокрема і в Україні. Допомагає їм отримувати платежі з автоматичною конвертацією в долар США і підтримує понад 100 цифрових активів. Через платформу Endaoment також можна збирати пожертви в криптоактивах. Там вони конвертуються у долари США і перераховуються на баланс цільового фонду. А від біржі Binance у її застосунку можна відкрити Binance Крипто Банку і за принципом такої ж функції у Монобанку, наприклад, збирати пожертви. Але в такому випадку зробити переказ може тільки користувач платформи. 

 

4. Альтернативний варіант — співпрацювати з криптовалютними біржами. На їхній базі можна купувати та продавати віртуальні гроші онлайн. Національну валюту України підтримують такі біржі: Binance, BTC Trade UA, KUNA, QMALL, EXMO та Binaryx. В такому випадку система виглядає абсолютно просто: 

 

1) благодійник переказує крипту на гаманець фонду або організації; 

2) коли на цьому гаманці назбирується достатня сума, власник переказує її на свій акаунт на біржі; 

3) вже звідти фонд як юридична особа може зробити переказ конкретно крипти. І ви здивуєтеся, але навіть в Україні вже є магазини, які приймають оплату таким чином; 

4) або ж фонд може продати крипту на біржі, а кошти в «людській» валюті перерахувати на банківський рахунок, який вказували при реєстрації. 

 

«Наша платформа постійно шукає нові шляхи та інструменти для залучення допомоги. Ми прагнемо рухатися вперед і підтримувати роботу зручного та інноваційного інструменту.

 

Можливість донатити криптовалютою — це запит від наших благодійників та партнерів. Вони хотіли долучатися до добрих справ в такий спосіб. Донати у крипті поки що становлять дуже маленький відсоток від усіх пожертв, які залучає платформа dobro.ua. Але цей інструмент перспективний, бо дозволяє залучати нові спільноти благодійників.

 

Особливо це актуально, коли запускаються благодійні збори у відповідних спільнотах. Наприклад, у 2022-му році разом із zibra.ai ми вели збір для допомоги постраждалим від війни в Україні в межах благодійного NFT проєкту Sirens Gallery, також залучали кошти на ІТ-навчання дітей героїв тощо. 

 

Головні плюси криптодонатів полягають у тому, що це дозволяє розширити коло благодійників, залучати нові спільноти та ресурси на реалізацію благодійних ініціатив. З мінусів варто відзначити те, що криптовалюта має стрімке коливання цін, яке часто складно передбачити. Та регуляторну невизначеність з погляду залучення та обліку», — розповідає директорка Dobro.ua Ірина Гуцал. 

 

Для тих, хто хоче пожертвувати крипту

 

Якщо ви щасливий власник віртуальної валюти та на додачу великого серця, і прагнете зробити пожертву українській благодійній організації — низький вам уклін. Проте першочергово пам’ятайте, що не всім тим, які налаштували криптогаманець, слід довіряти. Тож до свого вибору ставтеся критично, перевіряйте звітність та імідж організації, звертайте увагу на деталі. Зокрема не зайвим буде провести невеликий ресьорч і дослідити, чи була вона залучена у скандали, зв’язки з корупціонерами або з країною-агресоркою тощо. Вам й самим спокійніше, адже ви будете впевнені — ваша пожертва пішла за призначенням та на допомогу, а не комусь у кишеню. 

 

Також жертвувати криптовалюту можна абсолютно анонімно, що цінно для тих благодійників, які принципово не хочуть розкривати свою особистість. 

Ще один нюанс, який варто врахувати — волатильність криптовалют. Через постійну динаміку курсу, ваша пожертва благодійній організації може збільшитися або зменшитися. І ці зміни можуть бути значними. Тож щоб допомога була якомога ефективнішою, варто також спостерігати за тенденціями ринку. 

 

Куди ж можна задонатити крипту?

 

1. Міністерство цифрової трансформації України створило офіційні криптогаманці, куди можна переказати валюту на підтримку ЗСУ. Доступні транзакції у біткойнах (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT), Monero (XMR), Dogecoin (DOGE) тощо. За покликанням

 

2.Окремі благодійні організації зазвичай розміщують інформацію про можливість донатити в крипті на своїх сайтах у відповідному розділі (Задонатити, Допомогти, Підтримати тощо). Там також публікують і інструкції, як правильно зробити переказ. Зазвичай надають адресу гаманця, за якою можна зробити пожертву. 

 

Далі — кілька великих українських благодійних організацій, які приймають подібні донати:

 

  • Організація Future for Ukraine, яка підтримує українців, які постраждали від наслідків війни, і працює в напрямках від гуманітарних місіях в регіонах до допомоги пораненим військовим, приймає донати у Bitcoin (BTC), Etherium (ETH), USDT (Tether TRC 20).

  • Фонд «Повернись Живим», який зосереджений на допомозі ЗСУ та ветеранам, з самого початку свого існування всіляко підтримує криптоблагодійність. Тільки за 2022 рік організації вдалося зібрати  $29 млн у криптовалюті. Приймають перекази у Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Solana (SOL), USDT (Tether TRC 20) і USDC.

  • «Благодійний фонд Сергія Притули» займається як гуманітарною допомогою, так і підтримкою конкретно армії. Відповідно для цих категорій створили і різні гаманці, тож благодійник може обрати, до якої сфери докластися. А зробити це можна в Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), USDT (Tether TRC 20).

  • Фонд Kolo допомагає нашій армії мати технологічну перевагу над ворогом. Організацію заснували українські IT-фахівці, тож було б дивно, якби вони не використали таке інноваційне рішення як крипта. Тож пожертвувати цьому фонду можна Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), USDT (TRC-20 і ERC-20).

  • Благодійний фонд Tabletochki, що опікується онкохворими дітьми та їхніми сім’ями, з початку повномасштабного вторгнення налаштував прийом криптопожертв через платформи Whitepay та Kuna. Тому в цьому випадку в організацію можна задонатити у понад 20 різних валютах.

  • Rescue Now надає всебічну підтримку людям, які перебувають у центрі гуманітарних криз, працюючи над довгостроковими рішеннями. І завдяки Whitepay також може отримувати пожертви у різних криптовалютах.

  • Свій гаманець має і всеукраїнська благодійна організація «Клуб Добродіїв», що допомагає дітям з 2011 року. Раніше фокусувалася на освіті та наставництві, а з приходом великої війни зосередилася на гуманітарній допомозі сім’ям на межі виживання та підтримці дитинства під час війни. Задонатити можна в Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), USDT (Tether TRC 20), а через сервіс Whitepay — також у безлічі інших валютах.

  • Благодійний фонд «Rise of Ukraine» допомагає тим, хто опинився у зоні ризику через війну — зокрема провів десятки гуманітарних місій у притулках, селах, селищах та містах з великою кількістю ВПО. Відкритий для донатів у Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Binance Coin (BNB).

 

3.Платформа United24 за підтримки Incrypted створила проєкт UaCatsDivision — NFT-колекцію з 10000 унікальних бойових котів з різних родів військ у блокчейні Ethereum. Усі кошти з продажу таких зображень йдуть на купівлю морських дронів. Тож можна зібрати свою колекцію та підтримати ЗСУ. Вартість одного кота — 0,065 ETH.

 

Тенденція очевидна — криптофілантропія має великий потенціал для України, що вже зрозуміли та відчули деякі наші благодійні організації. Технології блокчейн можуть зробити процес пожертв прозорішим, а ймовірність махінацій та недоброчесної поведінки меншою. Зокрема для українських проєктів відкриваються ширші можливості через комунікацію з міжнародною криптоспільнотою та залучення донатів з усього світу. 

 

Звісно, як і у випадку будь-якої технологічної новинки, потрібні роки та тонни зусиль для того, щоб система запрацювала без перебоїв і повсюдно. Але завдяки наполегливості та правильній організації роботи, опануванню бюрократичних нюансів і співпраці з просунутими юристами, цей перспективний шлях для пожертв в майбутньому стане доступним для будь-якої благодійної організації. 

 

*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.

Авторка: Тетяна Капустинська

Читати ще
load knowledge-hub card img

Дослідження

45 хв

Очікування та виклики грантодавців в Україні
load knowledge-hub card img

Статті

8 хв

Як НУО пережили припинення американського фін...

Пройшло вже три місяці після призупинення фінансування всіх програм від уряду СШ...

load knowledge-hub card img

Новини та анонси

2 хв

Запрошуємо на презентацію результатів нового ...