Корпоративна соціальна відповідальність: що це, як працює і приклади філантропії у бізнесі
Підприємницька діяльність давно перестала бути просто зароблянням грошей: тепер для власників та засновників бізнесів мати свою справу – це і будувати репутацію, і допомагати своїми ресурсами іншим.
Корпоративна соціальна відповідальність (КСВ) — це більше, ніж імідж. Дізнайтеся, чому КСВ важлива, як компанії впроваджують філантропію, і перегляньте приклади відповідального бізнесу в Україні.
Що таке корпоративна соціальна відповідальність (КСВ)?
Корпоративна відповідальність — це підхід, за якого бізнес проявляє свою соціальну позицію та обізнаність у актуальних питаннях суспільства. Можна сказати, що це «серце», що підказує допомагати тим, хто цього потребує, робити якісні зміни та наповнювати кожен робочий день сенсом.
Також корпоративна соціальна відповідальність стосується не лише допомоги поза компанією, а й людяного ставлення до своїх працівників. Це може проявлятися у страхуванні життя, забезпеченні безпеки на робочих місцях, вільному висловленню своїх ідей та прозорому кар’єрному зростанні.
Існує певний міф та побоювання навколо нього, що КСВ прописують про людське око, тільки тому, що цього вимагає ринок. Але насправді ж будь-яка компанія — це перш за все люди, а не документи і цифри. Люди допомагають і підтримують, дбають про довкілля і прагнуть справедливості. А бізнес лише може підсилити й об’єднати такі зусилля. Ось що таке корпоративна соціальна відповідальність.
Основні види та принципи корпоративної соціальної відповідальності
Видів КСВ є декілька. Зазвичай бізнеси прагнуть до поєднання таких стратегій, але деякі з них можуть стати фокусом на певний час.
- Екологічна. Вона проявляється у дбайливому ставленні до природи та навколишнього середовища. Компанії, що обрали її за свій фокус, можуть сприяти озелененню, зменшувати кількість відходів від свого виробництва, розглядати альтернативні джерела енергії тощо;
- Філантропічна. Така корпоративна відповідальність проявляється якраз у допомозі тим, хто цього потребує: дітям з дитбудинків, пенсіонерам у геріатричних пансіонатах, людям з інвалідністю, тим, хто бореться з онкологією тощо. Такий вид ще можуть називати корпоративна філантропія;
- Економічна. Цей різновид відповідає за ощадливе використання ресурсів і загальний розвиток галузі, тож бізнес буде вкладатися у інновації, соціальні проєкти, відбудову тощо;
- Етична. Корпоративна соціальна відповідальність такого типу буде зосереджуватися на дотриманні прав людини, підтримці та рівності. Тож роботодавці мають наймати людей з інвалідністю, реінтегрувати ветеранів, сприяти справедливій оплаті праці без гендерного дисбалансу.
Також важливо знати принципи корпоративної соціальної відповідальності, адже вони регулюють запровадження КСВ:
- Добровільність (не можна змушувати працівників чи керівників втілювати корпоративну відповідальність);
- Комплексність (це не окремі акції раз на рік, а продумана система й політика підприємства);
- Системність (у бізнесу є розроблені стандарти, що показують КСВ як частину стратегії);
- Тривалість (така діяльність не обмежена кількома подіями, а є постійною);
- Вагомість (щоб ефект був реальним і важливим, треба вкласти достатньо ресурсу);
- Розвиток партнерства (КСВ шукає партнерів, щоб спільно зробити більше);
- Відкритість та публічність (у доступі мають бути звіти про використання коштів на соцпроєкти та опис того, як втілюється корпоративна соціальна відповідальність);
- Різноманіття форм та методів реалізації (не обов’язково обирати лише один варіант, як втілити таку стратегію, можна шукати нові).
Приклади корпоративної соціальної відповідальності в Україні та світі
Корпоративна соціальна відповідальність в Україні має багато вдалих прикладів. Адже особливо під час війни бізнеси часто проявляють свою позицію і відкрито говорять про те, як саме вони піклуються про важливі речі. Наприклад, у мережі «Сільпо» на сайті є розділ «Соціальна турбота». Прикметно, що в ньому йдеться про гостей магазинів, співробітників та партнерів — є кілька форм, у яких втілюється їхня корпоративна відповідальність. Це і допомога тим, хто цього потребує, завдяки благодійним фондам «Таблеточки», UAnimals, «Повернись Живим» тощо. І страхування життя співробітників чи проєкт «Лавка традицій», що підтримує невеликих українських виробників.
«Нова пошта» теж має розгалужену систему КСВ. Наприклад, підтримує культуру бігу ще з 2015-го року. У травні 2025-го у Львові пройшов благодійний напівмарафон, під час якого збирали на обладнання та протезування пацієнтів Центру UNBROKEN. Але і цей забіг був продуманий якраз у дусі корпоративної відповідальності: запросили перекладачів жестової мови, роздягальню адаптували під людей на кріслах колісних, облаштували місця для немовлят. Замість стартового пістолету зі звуком пострілу обрали новий сигнал, розроблений з міжнародними експертами з ПТСР, щоб вберегти людей, що переживають війну від зайвого стресу. Саме у таких деталях добре проявляється корпоративна соціальна відповідальність.
За кордоном компанії обов’язково включають КСВ до своїх стратегій. Наприклад, компанія Minecraft, що розробила однойменну комп’ютерну гру, вирощує нові дерева, бореться за відновлення мангрових лісів та організовує навчання для дітей у складних умовах. До речі, пілот такого проєкту бізнес провів саме в Україні, щоб молоді люди, які постраждали від війни, змогли навчитися програмуванню та безпеці в інтернеті. Розділ їхнього сайту про це називається Build a better world (побудувати кращий світ — з англ.).
Тож будьте певні, корпоративна соціальна відповідальність це аж ніяк не просто задекларовані правила, які ніхто не виконує, це змога бізнесу показати своє обличчя, використати свій ресурс, аби зробити цей світ і справді кращим. А також — можливість вибудовувати свою репутацію і привертати увагу покупців, адже зараз люди обирають не просто будь-які бренди, а ті, що проявляють свої цінності.
Нещодавно ми також писали про те, що таке комерційна пропозиція у неприбутковому секторі.
*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.
Авторка: Олеся Богдан