Новини та анонси08 трав. 2025

Philanthropy in Ukraine презентували нове дослідження

Philanthropy in Ukraine презентували дослідження «Очікування та виклики грантодавців в Україні», яке аналізує стосунки між міжнародними донорами та українськими громадськими організаціями після повномасштабного вторгнення.

 

Презентація відбулась 29-го квітня у Києві. Також до заходу можна було долучитись завдяки онлайн- трансляції.

 

Питання ефективного розподілу ресурсів набуло особливої гостроти з початком повномасштабної війни. Якщо до лютого 2022-го року пріоритетом донорів була підтримка демократичних перетворень, то після вторгнення їхня увага зосередилась на невідкладній гуманітарній допомозі. Це спричинило низку викликів: швидке прийняття рішень, партнерство з новими організаціями без достатнього досвіду, та вплив глобальних трендів на український контекст. 

 

Дослідження зібрало дані від 16 респондентів –– представників різних типів донорських організацій.

 

Анна Нішніанідзе під час презентації дослідження
Анна Нішніанідзе під час презентації дослідження

 

Дослідження розкриває:

 

  • Як донори обирають партнерів серед українських організацій;
  • Які пріоритети фінансування найбільш актуальні сьогодні;
  • Як впроваджується принцип локалізації;
  • Що допомагає новим організаціям отримати підтримку.

 

Під час презентації дослідження

 

Співзасновниця Philanthropy in Ukraine Любов Раїнчук розповіла, що це дослідження є важливим, адже допомагає подивитись на питання отримання грантів під іншим кутом.

 

«Ми уже вивчали, як до цього ставляться НУО, проте важливо побачити перспективу ще й самих грантодавців. Це може бути для нас зрозумілим, але важливо, щоб вони про це також говорили».

 

Співзасновниця Philanthropy in Ukraine Анна Нішніанідзе додала, що відносини з донорами важливо будувати нарівних.

 

«Основне, що я для себе винесла із дослідження, це те, що потрібно завжди підходити до будування стосунків з донорами, як до партнерських стосунків. Тобто, не як керівник-підлеглий, а як до «рівний рівному». Дуже важливо заходити в ці стосунки з цим усвідомленням і розуміти, що локальна організація теж може мати цінність і має цінність для грантодавця. І реалізовувати цей проєкт в партнерстві. І обов'язково не забувати про діалог, про питання, про те, що варто запитувати, цікавитися. Донор — це не міфічна істота, яка знає все, тому погляд локальної організації також може бути цінним. Тому важливо обмінюватися цим досвідом. Але це можливо тільки, якщо ви заходите у це партнерство, як рівні».

 

Після презентації відбулась панельна дискусія у форматі Fishbowl, де до розмови спікерів дискусії доєднувались охочі із залу.

 

Під час панельної дискусії

 

Ключові інсайти дослідження:

 

1. Розвиток інституційної спроможності:

Неурядові організації, особливо нові, часто «не встигають» побудувати внутрішні процедури на рівні, якого вимагають донори. «Поняття індикаторів, результатів — ці класичні поняття проєктного менеджменту — не завжди присутні», — зазначають респонденти.

 

2. Локалізація потребує системних змін:

Пряме фінансування українських організацій гальмується внутрішніми процесами донорів: «Різні стандарти між департаментами перешкоджають адаптації гнучких підходів», що свідчить про необхідність структурних змін у донорських організаціях.

 

3. Об'єднання зусиль:

«Дуже складно підтримувати координацію з великою кількістю українських організацій –– донори шукають консорціуми замість окремих організацій для оптимізації процесів».

 

4. Баланс між швидкою допомогою та сталим розвитком:

«З початку 2023 року ми зрозуміли, що дуже важливо повернутися до підтримки системної роботи організацій» — донори знову фокусуються на довгострокових результатах.

 

5. Мовні та термінологічні бар'єри:

«Незнання англійської мови є викликом. Машинний переклад часто не є корисним, бо поняття в цій сфері доволі відносні –– через термінологічні відмінності організації та донори часто не розуміють одне одного»

 

Повний текст дослідження «Очікування та виклики грантодавців в Україні» ви можете переглянути тут.

 

Авторка: Еля Серкожаєва

Читати ще
load knowledge-hub card img

Статті

4 хв

Комерційна пропозиція у неприбутковому сектор...
load knowledge-hub card img

Новини та анонси

2 хв

Запрошуємо на майстер-клас із фандрейзингу

Захід відбудеться 18 червня з 11:00 до 17:00 у Києві.

load knowledge-hub card img

Статті

5 хв

Врятуйте хоча б одне життя: як працює благоді...