Статті02 жовт. 2024

Philanthropy in Ukraine: хто розвиватиме екосистему філантропії в Україні?

Неурядові організації та громадська діяльність розвиваються в Україні з кожним роком. Великий поштовх у цьому розвитку зробило повномасштабне вторгнення та кризові ситуації в країні. Адже саме у складні моменти люди часто вирішують не триматись осторонь та допомагати. 

 

Британська благодійна організація Charities Aid Foundation (CAF) щорічно публікує світовий рейтинг благодійності (World Giving Index), який визначають завдяки опитуванню у 153 країнах. Згідно з його висновками, у 2022-му році Україна займала 10-те місце у рейтингу, а у 2023-му піднялася на 2-ге.

 

Влітку 2022-го року український благодійний фонд Zagoriy Foundation провів дослідження «Благодійність у час війни». Згідно з його висновками, 86% українців займались благодійністю протягом 2022-го року.  А це — на 19% більше, ніж у 2021-му  році, та на 26% більше, ніж у 2019-му. 

 

А платформа VKURSI разом із Zagoriy Foundation дослідили, що у порівнянні з 2021-им роком, у квітні 2022-го в Україні зареєструвалися у 12 разів більше благодійних організацій.

 

Зважаючи на швидкий темп розвитку українського благодійного сектору, перед його представниками щодня з’являються нові виклики. Серед них: пошук донорів, професіоналізація команди, інституціоналізація діяльності, побудова стратегій розвитку та комунікацій, створення прозорої звітності та розбудова впізнаваності. Усе це допоможе їм не лише налагодити внутрішні процеси діяльності, але й знайти донорів.

 

Хто заснував Philanthropy in Ukraine?

 

Аби підтримати українську благодійну спільноту та розбудувати екосистему філантропії в Україні, у червні 2023-го року створили громадську організацію Philanthropy in Ukraine. Її співзасновниці — Анна Нішніанідзе, Євгенія Мазуренко та Любов Раїнчук. До цього вони 4 роки працювали у благодійному фонді Zagoriy Foundation, який розбудовував та підтримував культуру благодійності в Україні. Згодом Женя, Аня та Люба вирішили  заснувати власну громадську організацію, адже мають великий досвід у сфері філантропії та хочуть ділитися ним з іншими.

 

Любов Раїнчук розповідає, що майже вся її кар’єра пов’язана із неприбутковим сектором: спочатку консалтинг для неприбуткових організацій, пізніше гуманітарна сфера та робота в пацієнтській організації. З темою благодійності почала працювати у 2019-му році, коли потрапила до Zagoriy Foundation, де пропрацювала 4 роки.

 

«У фонді я безпосередньо працювала над розвитком благодійності. Спочатку як керівниця програмного напряму, а згодом стала заступницею директорки. Загалом,  ми вже тоді займались філантропією, але для спрощення вживали слово «благодійність». Ми займались програмним та проєктним менеджментом, оцінювали всю благодійну систему, аналізували ринок, запускали грантові конкурси, розвивали інші неприбуткові організації та формували важливі стратегічні рішення на основі результатів власних та міжнародних досліджень. Також 3 роки я була керівницею Щедрого Вівторка в Україні. Це — міжнародний рух для розвитку благодійності»,  розповідає Люба.

 

Анна Нішніанідзе ще студенткою працювала в компанії, яка проводила тренінги та воркшопи для неприбуткових організацій. У 2019-му році долучилась до комунікаційного відділу Zagoriy Foundation, який згодом очолила. Також допомагала розвивати Щедрий Вівторок (міжнародний благодійний рух).

 

«Я, як і більшість людей на той час, не розуміла всього глибинного сенсу роботи у фондах та громадських організаціях. І мені стало цікаво змінювати це уявлення та розвиватись. І ось вже більше 5-ти років я працюю саме у професійній благодійності», — розповідає Анна.

 

Євгенія Мазуренко працювала координаторкою проєктів у Klitschko Foundation та заступницею директорки в NGO Forum Ukraine. У 2019-му році стала директоркою Zagoriy Foundation, де працювала 4 роки.

 

«В 2019-му році я поринула у сферу благодійності. Для мене було відкриттям, коли у 2019-му році я поїхала на конференцію від асоціації Wings і там почула слово «philanthropy», що було для мене новим. І я зрозуміла, що в Україні такого точно немає.  Що філантропію треба розвивати, бо про неї говорить весь світ», — каже Євгенія.

 

Любов Раїнчук наголошує, що варто розуміти різницю між філантропією та волонтерством, адже люди часто думають, що це одне і те саме.

 

«Загалом, філантропія — це системне ставлення до вирішення якоїсь проблеми. Цей підхід передбачає не «гасіння пожежі», а боротьбу з причинами її виникнення та запобігання займання у майбутньому. Це системна та довга робота, яка націлена на результат. А волонтерство — це добровільне та безкорисне бажання людини долучитись до вирішення якоїсь проблеми, навіть разово», – пояснює Люба.

 

Для чого створили громадську організацію Philanthropy in Ukraine?

 

З початком повномасштабного вторгнення в Україні з’явилась велика кількість неприбуткових організацій, а також міжнародних донорів, які реагують на ситуацію в країні та шукають місцевих партнерів для спільної роботи. Тому важливими передумовами створення громадської організації Philanthropy in Ukraine було  бажання  «метчити» (зводити) українські організації із закордонними благодійниками, підвищувати видимість українських НУО (неурядові організації) та розвивати стандарти в сфері.

 

«Коли ми працювали у Zagoriy Foundation, до нас часто звертались наші міжнародні партнери і просили списки українських благодійників, кому можна задонатити. Ми ці списки збирали самостійно, верифікували організації та надсилали їм. Згодом зрозуміли, що фізично не можемо знати усіх українських благодійників, адже наразі зареєстровано більше 20 тисяч різних організацій. Дуже не хотілось залишити когось поза увагою», — розповідає  Люба.

 

Тому виникла ідея створити простір з переліком надійних неприбуткових організацій, завдяки якому локальний або міжнародний донор зможе вибрати необхідні йому організації та задонатити їм.

 

«Українські організації часто не мають власних вебсайтів або англомовних версій сайту. А ті, що мають, не займаються seo-оптимізацією і через це погано індексуються в Google. Всі ці речі роблять їх невидимими для міжнародних стейкхолдерів (зацікавлені сторони) та позбавляють потенційної допомоги», — додає Анна.

 

Тому Philanthropy in Ukraine — це місце, де буде зібрана інформація про верифіковані українські благодійні та громадські організації, яка буде корисною як міжнародним, так і українським грантодавцям та благодійникам.

 

Окрім каталогу організацій, на сайті є блог Knowledge hub, з релевантними до теми аналітичними статтями, дослідженнями, новинами та корисними матеріалами. 

 

Згодом команда Philanthropy in Ukraine планує  разом із менторами та партнерами організовувати навчання для українського неприбуткового сектору. Адже розвиток представників НУО є важливою передумовою для подальшого зростання та стандартизації роботи. Крім того, більшість донорів мають низку стандартів, яким українська організація має відповідати, щоб претендувати на фінансування. 

 

«Ми часто спостерігаємо ситуацію, коли організації не мають розробленої стратегії чи принаймні стратегічного бачення розвитку. Коли починаємо розбиратись, в чому причина, то першим звучить “відсутність фінансування”, проте частіше за все проблема у тому, що важко виокремити свої сильні сторони та фокусуватись на тих аспектах діяльності, які будуть доповнювати попередній досвід організації та довгостроково впливати на вирішення проблеми. А вміння якісно презентувати свої ідеї, мати експертизу у реалізації проєктів та сталий план – є дуже важливими для грантодавця», — каже Люба. «Також треба розуміти, що донор  це не мішок із грошима, а людина, яка повірила у вашу ідею», — додає Анна.

 

Як долучитись до списку надійних організацій на платформі  Philanthropy in Ukraine?

 

Для того, аби долучитись до списку надійних благодійників, неприбутковим організаціям потрібно заповнити заявку на сайті Philanthropy in Ukraine та додати усі необхідні документи. 

 

«Будь-яка офіційно зареєстрована організація в Україні зможе подати заявку на верифікацію. Усі питання стосуються діяльності організації, тому головне, щоб були підготовлені усі необхідні документи, а ще оформлені політики та процедури. Ми знаємо, наскільки часто болючими є питання політик, проте це важливий етап для розвитку організацій і одне з найчастіших питань від грантодавців », — розповідає Анна.

 

Заявки опрацьовуватимуть експерти третього сектору, яких на основі наявних критеріїв відбиратиме команда Philanthropy in Ukraine. Також експерти можуть самостійно подавати свою кандидатуру за відкритим конкурсом, коли заявок ставатиме більше. Перелік експертів розмістять на сайті і рандом визначатиме, хто яку організацію оцінюватиме. 

 

Важливо зауважити, що  Philanthropy in Ukraine особливу увагу приділяє прозорості в процесі оцінювання, тому  слідкуватимуть, аби не було конфлікту інтересів між експертом та організацією, яку він оцінює.

 

«Експерти — це люди з досвідом роботи в неприбутковому секторі. Кожну анкету оцінюватимуть два незалежні експерти.  Перший — це умовний проєктний менеджер або фандрейзер. Другий — людина з юридичним або бухгалтерським досвідом саме у сфері неприбуткових організацій. Кожна організація отримає по 2 висновки від експертів», — додає Анна Нішніанідзе.

 

Організації, які пройдуть верифікацію та отримають позитивні висновки експертів, з’являться серед списку надійних НУО на платформі. Також вони зможуть долучатись до спеціальних подій, спільноти та отримають доступ до інших корисних речей, які команда Philanthropy in Ukraine розвиватиме в майбутньому.

 

На перших етапах команда планує самостійно залучати благодійні та громадські організації пройти верифікацію. Однак впевнені, що згодом ініціатива з долучення до платформи перейде безпосередньо до організацій.

 

Як можна співпрацювати із громадською організацією Philanthropy in Ukraine?

 

Любов Раїнчук розповідає, що ідея створення організації — не зовсім унікальна. Для прикладу,  фандрейзингова платформа dobro.ua містить перелік перевірених благодійних фондів. А Український Форум Благодійників, який наразі призупинив діяльність, робив щорічний перелік надійних благодійних фондів серед членів спілки. А ще є краудфандингові платформи, на яких здебільшого зібрані великі національні або популярні регіональні організації, що збирають донати серед українців.

 

«Ідея Philanthropy in Ukraine — це можливість зібрати максимально повний перелік активних та надійних організацій. Ми хочемо зробити можливість для всіх бути почутими, адже організації матимуть змогу самостійно подати заявку на верифікацію»,  каже Люба. 

 

У дворічному плані команди є амбіційна ціль — верифікувати 200 організацій та провести 2 великі оновлення платформи. А ще — запустити спільноту НУО, програму розвитку організаційної спроможності для мінімум 150 неприбуткових організацій в Україні та працювати з аналітикою. 

 

«Ми хочемо, щоб з часом  якомога більша кількість донорів визнали нашу систему верифікації, щоб уникнути необхідності повторного проходження процесів верифікації та паспортизації для організацій. Наразі ми ведемо перемовини щодо взаємного визнання процесів верифікації, але для цього потрібен час», — каже Любов Раїнчук.

 

Команда акцентує, що вони відкриті до співпраці та готові розглядати різні пропозиції. 

 

«Були і до нас подібні спроби зробити перелік організацій, яким можна довіряти. Ми не вигадуємо колесо. У нас є ідея розбудови певної екосистеми. Ідеї конкурувати з іншими у нас немає. Ми, навпаки, дуже відкриті до співпраці і постійно це підкреслюємо. Якщо хтось робить щось схоже, ми можемо поговорити і не дублювати один одного, не перетягувати ковдру, а об’єднати зусилля і підсилити один одного», — каже Анна Нішніанідзе.

 

 

Авторка: Еля Серкожаєва

Читати ще
load knowledge-hub card img

Новини та анонси

2 хв

ГО «Philanthropy in Ukraine» шукає модератора...
load knowledge-hub card img

Статті

7 хв

Комунікації для фандрейзингу: лайфхаки та мет...

Розповідаємо про те, які лайфхаки роблять фандрейзинг успішним.

load knowledge-hub card img

Дослідження

45 хв

Очікування та виклики грантодавців в Україні