Прозора звітність для благодійних та громадських організацій: поради експертів
В Україні благодійні та громадські організації, які зареєстровані офіційно, мають регулярно звітувати про свою роботу у Державну податкову службу (ДПС). Зважаючи на те, що протягом 2022-2023-их років у країні зареєстрували більше 10 тисяч благодійних організацій, державі необхідно ретельно перевіряти їхню діяльність.
Загалом, звітність неприбуткових організацій — одна з важливих складових їхнього функціонування, тож разом з експерткою з фінансових питань Оленою Потилко та виконавчою директоркою ГО «Точка доступу» Анастасією Прокопенко розбираємося, чому прозоре звітування забезпечує більшу довіру до організацій.
Податкова звітність
Податкова звітність — це вид бухгалтерської звітності, що подається як податкова декларація. Хоча неприбуткові організації не сплачують податок від доходу, проте зобов’язані вести облік витрат і надходжень та звітувати у податкову.
До податкової звітності належать:
- річний податковий звіт;
- щоквартальна податкова звітність.
Річну звітність або звіт про використання доходів неприбуткової організації подають усі. Вона спрощена, адже ГО чи БО не є платниками податку на прибуток.
До річної звітності входить:
- вступна частина (відомості про фонд чи організацію);
- 1 частина (доходи та видатки);
- 2 частина (якщо є нецільове використання коштів або помилки у звіті);
- 3 частина (додатки: якщо, наприклад, організація має справу із гуманітарною допомогою, а також додаток із фінансовою звітністю — про це далі).
Квартальну або ж об’єднану звітність подають ті організації, що мають найманих працівників, платять ФОПам чи оформлюють декретні. Така звітність подається щотри місяці.
Є ще декілька видів звітів, які доведеться подавати за певних умов:
- декларацію з ПДВ ( якщо ГО зареєстрована як платник ПДВ);
- декларацію з транспортного податку (якщо у власності є транспорт);
- декларацію із земельного податку (якщо ГО володіє землею);
декларацію із нерухомого майна (якщо таке зареєстроване).
Фінансова звітність
Фінансова звітність неприбуткових організацій — невід’ємна частина звіту до податкової. Вона складається із двох форм: № 1-мс «Баланс» і № 2-мс «Звіт про фінансові результати».
Фінансова звітність благодійного фонду чи громадської організації також спрощена, адже у Законі України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» вказано, що БО не може отримувати і розподіляти прибуток серед засновників чи працівників, тому це дає статус неприбутковості.
У цьому звіті потрібно вказати витрати та доходи. Важливо, аби вони були цільовими, тобто відповідали діяльності, яку веде організація, адже це допоможе зберегти статус неприбутковості.
Експертка з фінансових питань Олена Потилко наголошує, що кожну фінансову операцію організації необхідно підтверджувати документом. Щоб самостійно перевірити діяльність своєї організації, Олена радить зробити внутрішній аудит документації, і якщо чогось не вистачає – обов’язково дооформити.
А виконавча директорка ГО «Точка доступу» Анастасія Прокопенко, яка працює із розвитком громад, розповідає, що на власному досвіді переконалась, наскільки важливим є хороший фахівець у питаннях звітності:
«Не треба намагатися самостійно розібратися, якщо ви не бухгалтер. Особливо початківці думають, що вони маленька організація, тож розберуться самі. Але краще залучити фахового бухгалтера».
Анастасія Прокопенко радить об’єднатися з колегами і запросити одного фахівця на дві компанії, адже це може полегшити фінансове навантаження. Бухгалтер не тільки здаватиме звітність неприбуткових організацій, а й стежитиме за змінами у законодавстві чи формах звітування.
Донорська фінансова звітність
Часто благодійні та громадські організації подаються на гранти та співпрацюють з різноманітними донорами. Донорська фінансова звітність не має однієї окремої форми, адже визначається кожним донором індивідуально. Головне, що об’єднує будь-яку звітність такого типу — усі витрати мають бути в рамках узгодженого бюджету і не можуть бути нецільовими.
«Звісно, кожен донор хоче перевірити, чи пішли витрачені кошти на цілі проєкту», – каже Олена Потилко.
Анастасія Прокопенко радить уважно читати вимоги до звітування на етапі першого дня реалізації проєкту, а не перед завершенням дедлайну. Адже не всі дані можна зібрати в останній день. Також додає, що з донорами важливо бути чесними.
«Навіть якщо не всіх запланованих показників вдалося досягнути, а ви доклали максимум зусиль — раджу завжди про це чесно казати», — каже Анастасія.
Ще на початку реалізації проєкту варто подбати про те, як будете збирати інформацію для звіту: зробити гарні фото, не забути про коментарі учасників заходу, тощо. Це полегшить звітність благодійного фонду чи громадської організації.
Управлінська фінансова звітність або кошторис благодійної організації
Кошторис — один з основних фінансових документів для ГО та БО. Він є фактично внутрішнім документом, де у формі, яку затвердить організація, підсумовують усі отримані доходи та витрати. Його затверджують на зборах ГО чи БО. Він є плановий і фактичний. Такий документ має підтверджувати неприбутковість організації, тобто усі фінансові операції мають відповідати статуту, а будь-який прибуток не розподіляється між командою.
Олена Потилко пояснює, для чого цей документ, якщо команда звітує за проєктами: донорів може бути багато, проєкти завершуються, а організації треба існувати: виплачувати зарплату, орендувати офіс тощо. Не всі гранти покривають ці потреби.
«Тому треба мати загальний ресурс, який буде складатися з різних бюджетів. Спільна картинка допоможе побачити, на що розраховує організація — це і буде плановий кошторис. Його ще називають загальний чи внутрішній бюджет», — пояснює Олена Потилко.
Звісно, це не означає, що якщо команда написала такий бюджет у січні, то не може бути змін впродовж року.
«Життя — це зміни. Можуть бути форс-мажорні обставини, дофінансування чи навпаки – перевищення витрат», — каже Олена Потилко і додає: «Та все ж треба тримати руку на пульсі і старатися стежити за бюджетом».
Звітність благодійних організацій
Благодійні організації також повинні звітувати про кошти, які їм вдалося залучити. У Законі України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» йдеться про те, що БО повинні розміщувати такі звіти на власних веб-сайтах. Хоч закон не передбачає певну форму, в якій це потрібно робити, та чим прозорішою та регулярнішою буде звітність, тим краща репутація формуватиметься у організації.
Зазвичай благодійний фонд звітність публікує раз на рік. Але Олена Потилко каже, якщо в організації є короткострокові проєкти чи навпаки — триваліші за рік, то можна створювати звіти саме за проектами.
Наприклад, БФ Сергія Притули оприлюднює не лише річні звіти, а й щомісячні. БФ СпівДія теж публікує і фінансові звіти, і річний звіт благодійного фонду загалом — із досягненнями, ключовими показниками, тощо.
Анастасія Прокопенко зазначає, що найскладніше — структурувати інформацію так, щоб було зрозуміло і цікаво:
«Правильно подати і пояснити так, щоб навіть дитина могла зрозуміти, що ж ми робимо».
Адже ГО, які займаються аналітикою чи розробками документів, деколи не можуть показати «реальний» результат — типу збудованого будинку.
Анастасія впевнена, що прозорість звітування — надважлива. Адже підвищує рівень довіри до громадського сектору та знімає можливість маніпуляцій. Мовляв, «ГО тільки на грантах сидять й отримують мільйони». У звітах варто показувати команду: людям хочеться бачити людей, впевнена Анастасія. А ще — дякувати партнерам, бо громадська організація не може існувати без підтримки.
*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.
Авторка: Олеся Богдан