Статті31 жовт. 2024

Стандарти, яким мають відповідати неурядові організації

Робота будь-якої неурядової організації (НУО) складається з багатьох процесів. Аби їх регулювати та працювати злагоджено, на допомогу приходять стандарти. Чимало неурядових організацій не завжди розуміють, що це таке, а також вважають документообіг і бюрократичні процедури забаганками донорів. Утім, за такого підходу вони не тільки знижують шанси на фінансову підтримку, а й втрачають головне — сталі й довірливі стосунки у секторі та можливість полегшити роботу собі.

 

Про стандарти НУО, їхню класифікацію та чому їх важливо дотримуватися, ми поговорили з Мілою Леоновою — директоркою «Альянсу українських організацій громадянського суспільства».

Що таке стандарти неурядових організацій

 

Стандарти НУО — правила, практики й принципи, що визначають якість роботи, якої організація прагне досягти, а також є офіційним гідом для її щоденної діяльності й орієнтиром для партнерів, з якими хочеться співпрацювати. 

 

Стандарти можна побачити в тому, як неурядова організація формує місію і цінності, вибудовує систему управління, менеджерить проєкти, управляє фінансами, комунікує з бенефіціарами та в публічному полі, розвиває та об’єднує команду, будує відносини з партнерами тощо.

 

Питання стандартів для українських НУО

 

За спостереженнями Міли, зараз неурядові організації у більшості випадків починають прописувати стандарти на вимогу закордонних донорів і партнерів. Як-от під час проходження due diligence (комплексної перевірки організації перед отриманням міжнародного  фінансування). 

 

Насправді ж стандарти — основа будь-якої неурядової організації ще напередодні її реєстрації. 

 

«Про сталість, правила, політики починаєш думати тоді, коли вже реалізував не один проєкт і довіра партнерів збільшується. А з нею росте й відповідальність та вимога до якості, котрі потрібно доводити не на словах, а за допомогою прозорості й підзвітності. Тож важливо почати вживати слово  “стандарт” якомога раніше. Це не тільки розвине культуру діяти за спільними правилами, а й допоможе швидко знаходити “своїх”», — зазначає Міла.

 

Типи стандартів НУО

 

Попри те, що багато процесів у неруядових організаціях потребує стандартів, універсального переліку немає: у кожної країн свої особливості. Тож чимало НУО напрацьовують його переважно інтуїтивно, опираючись на стратегію і вимоги постійних донорів. 

 

Це, звичайно, легше робити командам з великим досвідом, але для новачків уже є великий банк напрацювань, які можна адаптувати під свої цілі. На думку Міли, найбільш практичний і зрозумілий поділ стандартів на професійні та етичні.

 

  • Професійні стандарти регулюють діяльність організації, гарантуючи, що вона функціонує відповідально, прозоро та підзвітно. Зокрема у сфері реєстрації, фінансування, управління, реалізацію програм, залучення працівників, адвокації та дотримання місцевих законів.

     

  • Етичні стандарти — це спосіб, як НУО діє (внутрішньо і зовнішньо) та наскільки вона може допомагати, не порушивши прав людини і її гідності. Їх частково формує законодавство, зокрема Конституція України й Міжнародне право, але й багато в чому ці стандарти спираються на цінності й позицію команди, загальну стратегію неурядової організації.

 

Також експертка наголошує на важливості етичного стандарту переговорів і спілкування між партнерами/донорами/іншими організаціями. Його, додає Міла, в Україні ще потрібно розвивати: «Мені б дуже хотілося, щоб ми бачили в донорах не тільки кошти, але й експертних людей. Бо консультування може бути ціннішим за гроші, а людяне ставлення допоможе збудувати сталі стосунки, а не одноразову співпрацю»

 

Де фіксують стандарти НУО

 

Стандарти фіксують у Політиках, Кодексах, Положеннях і Статутних документах.

 

Більшість зразків можна знайти у вільному доступі, адаптувавши під свої потреби й особливості. Частина з них подекуди не потребує цього кроку. Наприклад, такі важливі й беззаперечні, як політики про протидію торгівлі людьми, захист дітей, сексуальну експлуатацію тощо.

 

Серед найпоширеніших документів неурядових організацій:

 

  • Політика гендерної інклюзії;
  • Політика захисту дітей;
  • Політика управління, етики та стандартів діяльності;.
  • Політика людських ресурсів;
  • Політика фінансової відповідальності та прозорості;
  • Політика екологічної відповідальності;
  • Політика захисту даних та конфіденційності;
  • Політика безпеки та захисту;
  • Політика управління кризами та надзвичайними ситуаціями;
  • Політика взаємин з донорами та відповідності;
  • Кодекс поведінки;
  • Політика адвокації та лобіювання;
  • Політика взаємодії зі сторонами зацікавленими;
  • Політика моніторингу та оцінки;
  • Політика запобігання сексуальній експлуатації та насильству;
  • Політика боротьби з корупцією та захисту викривачів;
  • Політика партнерства та співпраці.

     

Philanthropy in Ukraine у співпраці з ГО «Міжнародна агенція змін» розпочали серію шаблонів і покрокових інструкцій для розробки ключових політик у громадському секторі. Перший документ у цій серії — шаблон політики адміністрування і управління фінансами можна завантажити тут.

 

Що впливає на стандарти НУО

 

У неурядових організацій різного профілю і масштабу стандарти суттєво різняться. Утім, вважає експертка, є три речі, що визначають роботу будь-якої НУО.

 

Сегмент, на якому фокусуєтеся

 

На думку Міли, особливо важливо не збитися з курсу в середовищі, сповненому можливостей фінансування чи іншої допомоги. Так після повномасштабного вторгнення РФ зріс попит на гуманітарне реагування. Тож багато НУО перепрофілювалися і почали підлаштовуватися під вимоги донорів. 

 

«З одного боку, солідарність і швидке переналаштування допомогли впоратися з гуманітарною кризою. Та все ж постійна зміна вектору організації, яка залежить від трендів, не є логічною і зрозумілою для людей, які вкладають у тебе кошти», — додає Міла.

 

Команда, з якою прямуєте до мети

 

Міла переконана, що стандарти починаються з людей. Часом керівниками неурядових організацій стають представники професій, далеких від організаційного розвитку, менеджменту, проєктого підходу. Іноді їм бракує необхідних кваліфікацій і вмінь, аби закласти фундамент організації. 

 

«Війна нам не дає часу та ресурсів, щоб багато вчитися за партою. Усе приходиться пізнавати на практиці. Але в голові кожного керівника мають звучати слова: для чого я сюди йду, чого я хочу досягти і в який спосіб, хто мені в цьому допоможе? Відповіді дозволять зібрати правильних людей поряд, які допоможуть в реалізації проєкту і стануть творцями необхідних стандартів», — зауважує експертка.

 

Уміння досягати сталості 

 

Нині у діяльності НУО, зокрема гуманітарного напряму, побільшало проєктної зайнятості. Серед викликів такого формату — працівники не затримуються надовго на одному місці. А зі зміною команди частково втрачаються й набуті стандарти. 

 

Міла каже, що баланс — у взаєморозумінні і чіткій комунікації: працівники гуманітарної сфери мають прийняти той факт, що це проєктна діяльність, а значить має свій початок і завершення. Натомість неурядові організації, які хочуть зберегти свою команду, повинні забезпечувати фінансову подушку на міжпроєктний період за рахунок інших ресурсів. 

 

Чому НУО важливо дотримуватися стандартів

 

Щоб уникнути репутаційних ризиків

 

На думку Міли, в Україні інститут репутації все ще потрібно зміцнювати. Але і без цього спільнота НУО або міжнародні партнери все частіше визнають порушення стандартів, гуманітарних принципів і вносять неурядові організації у власні чорні списки. 

 

Щоб не нашкодити собі та людям, яким допомагаєш

 

Це особливо важливо на територіях, де ведуться бойові дії чи підвищена небезпека. Наприклад, під час евакуації місцевого населення важливо дотримуватися єдиних стандартів із безпеки: навіть колір авто не за правилами може зробити і гуманітарних працівників, і бенефіціарів мішенню для обстрілів.

 

Щоб зберегти свою експертність

 

Що довше НУО ігнорує стандарти роботи, то більший ризик втратити свою кваліфікацію в очах бенефіціарів і партнерів. «Навіть якщо ти щось показав гарно в документах, то відсутність практики може стати бар’єром під час виконання проєкту. Якісь речі не набуваються за один момент, а прокачуються, як м’язи. Тому політики — це не просто документ, а життя, яке ви живете з командою. І якщо це не так, це швидко стане очевидним для донорів», — додає Міла. 

 

Щоб формувати майбутнє неурядового сектору

 

Коли одна НУО слідує стандартам, то це позитивно впливає на все оточення: інші організації переймають її досвід і приклад. Таким чином теоретичне поняття стандартів стає практичною навичкою.

 

Поради для НУО, що хочуть покращити свої стандарти

 

Усе починається з культури дослідження

 

Міла переконана, що вміння шукати дані і працювати з ними — базова умова професійного підходу. Хоч культуру дослідження часто ігнорують або не розуміють, як вона насправді працює. «Стандарт базується на даних. І не тих, які отримуються під час реалізації проекту, а які зібрали ще в процесі планування», — каже вона. 

 

Аби надолужити прогалини в знаннях, Міла рекомендує звернути увагу на матеріали про гуманітарні стандарти, такі як «Сфера», та на навчальні програми на порталах Зрозуміло, Дія.Освіта. Головне, додає вона, — мати бажання розвиватися.

 

Міжнародні стандарти — не єдиний взірець

 

Часто українські НУО переймають досвід іноземних організацій і прагнуть працювати так само. З одного боку, це допомагає розвиватися, та з іншого, не всі закордонні стандарти відповідають законодавству України чи реаліям роботи тут. 

 

«Багато маленьких НУО не хочуть йти на конфронтацію через те, що дуже потребують фінансування. Але це не конфронтація, а захист своїх інтересів і прав. І в цьому теж є стандарт роботи — чи ти вмієш в етичний спосіб відстояти свої кордони», — радить Міла. 

 

Навіть НУО, що не вживають слова «стандарт», насправді їх мають і потребують. До цих вимог змушує прислухатися закон України, а також донори. Та найцінніше, що можна зробити для розвитку своєї НУО — виробити мотивацію дотримуватися стандартів не щоб уникнути покарань і штрафів, а щоб втілити свою місію і реалізуватися повною мірою.

 

*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.

 

 

Авторка: Вікторія Дідковська

Читати ще
load knowledge-hub card img

Новини та анонси

2 хв

ГО «Philanthropy in Ukraine» шукає модератора...
load knowledge-hub card img

Статті

7 хв

Комунікації для фандрейзингу: лайфхаки та мет...

Розповідаємо про те, які лайфхаки роблять фандрейзинг успішним.

load knowledge-hub card img

Дослідження

45 хв

Очікування та виклики грантодавців в Україні