Статті25 жовт. 2024

Яка різниця між громадською та благодійною організаціями?

Cистемну діяльність в українському неприбутковому секторі годі уявити без створення громадської (ГО) чи благодійної організації (БО). Обидві повинні звітувати про доходи і платити податки, можуть наймати працівників і волонтерів, а також залучати будь-які джерела фінансування. 

 

Утім, як ГО, так і БО мають низку особливостей, на які варто зважати їхнім потенційним засновникам та членам команди. Про ключові відмінності обох організацій говоримо з юристом Сергієм Кіщенком та експерткою з фінансових питань Оленою Потилко.

Що таке ГО 

Громадська організація (ГО) — це об’єднання громадян, що заснували фізичні особи (конкретні люди). 

 

Якщо об’єднання громадян створюють юридичні особи (організації, товариства, навіть комерційні і т.д.), це стає громадською спілкою (ГС).

 

Що таке БО

Благодійна організація (БО) — юридична особа приватного права, що займається благодійною діяльністю в одній чи кількох сферах, визначених її документами. 

 

Існує три форми БО:

 

  • товариство (БТ) — має більше двох засновників і діє на підставі статуту;
  • установа (БУ) — використовує активи лише одного або кількох засновників;
  • фонд (БФ) — фінансову систему можуть формувати як учасники, так і інші благодійники.

 

Юрист Сергій Кіщенко зазначає, що серед трьох форм на практиці найчастіше обирають фонд. Це дає найбільше прав для діяльності та найменше обмежує можливості для досягнення цілей, які ставить перед собою БО.

 

Як працює ГО 

 

Роботу ГО регулює Закон «Про громадські об’єднання». Відповідно до нього, такі організації задовольняють суспільні інтереси. Наприклад, у сфері захисту довкілля її учасники писатимуть законопроєкти і відвідуватимуть громадські засідання для благоустрою цілого міста чи країни.

 

ГО вільно обирають напрям, яким займатимуться. Під забороною — дотичність до політичних партій і релігійних організацій. 

 

Як працює БО

 

Діяльність БО регулюється Законом «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Згідно з яким, БО здійснюють діяльність для досягнення цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара. 

 

БО мають чіткий перелік сфер благодійної діяльності — 15 позицій. Одну, декілька чи навіть усі з них організація вписує у статут під час створення.

 

Як створити ГО та БО

 

Реєстрація ГО

ГО реєструють у Міністерстві юстицій і його регіональних центрах. Тут теж можлива допомога нотаріусів і юристів. Для ГО обов’язково мати щонайменше двох засновників. 

 

Реєстрація БО

Зареєструвати БО можна у найближчому ЦНАПі або в нотаріуса. Кількість засновників — необмежена: достатньо навіть однієї фізичної та/або юридичної особи. Виняток — благодійне товариство (більше двох).

 

Чи можна самостійно зареєструвати ГО або БО?

 

Зареєструвати ГО або БО без юридичної допомоги можливо, проте доведеться докласти більше зусиль. Зокрема, щоб знайти та підготувати статут та інші обов’язкові для реєстрації документи (рішення засновників, структуру власності, тощо). 

 

Офіційні оприлюднені зразки:

  • для ГО публікує Міністерство юстицій;
  • для БО знайти у вільному доступі проблемно. 

 

Утім, навіть якісний документ потрібно ще адаптувати. Це, як і заповнення реєстраційних форм, часто непросто для людини без фахової освіти й навичок.

 

«Якщо документи подаються в Мін’юст або ЦНАП громадською організацією чи спілкою, то можна очікувати, що державний реєстратор знайде якісь допущені неточності, положення в статуті або в протоколі , які  попросять виправити. Або взагалі відмовлять в реєстрації, у відповідності до встановленої законом процедури», — додає юрист.

 

Звітність ГО та БО

Згідно з  Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 25, неприбуткові організації подають скорочену фінансову звітність. Хоча за бажанням можуть робити і повний комплект документів, зазначає експертка з фінансових питань Олена Потилко.

 

Обов’язковими для ГО та БО є:

  • Баланс і Звіт про фінансові результати (форми № 1-мс і № 2-мс). 

 

Серед додаткових звітів:

  • щоквартальні — якщо ГО та БО мають найманих працівників;
  • на додатково залучені ресурси (наприклад, власне авто).

 

Для зручнішого ведення витрат, а ці дані найбільш важливі для співпраці з донорами, Олена радить вираховувати і загальний, і проєктний бюджети:

 

«Всередині організації донорам цей облік буде подаватися в розрізі кожного проєкту, а для держави це надсилатимуть як узагальнений облік. Там будуть всі вже проєкти зібрані, тобто організація має загальний бюджет, де буде зосереджено все, чим займається організація».

 

Розподіл фінансів ГО та БО

Основна відмінність полягає у відсотку на адміністративні витрати (нарахування зарплат, оренда офісу, комунальні послуги, транспортне перевезення тощо):

  • ГО — ніяких обмежень; 
  • БО — до 20 % доходу йде на адмінвитрати, а більша частина бюджету (80 %) призначена для благодійної допомоги.

     

Оподаткування БО

 

Податок на прибуток

Як і громадські організації, БО може не сплачувати податок на прибуток підприємств, якщо офіційно матиме статус неприбуткової організації. Тобто її доходи дорівнюватимуть витратам.

 

Податок на доходи фізичних осіб і військовий збір

Від 15 березня 2022 року БО дозволено не сплачувати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО; 18%) і військовий збір (1,5 %) із будь-якої грошової благодійної допомоги для:

  • учасників бойових дій;
  • працівників підприємств, установ, організацій і сил цивільного захисту, які забезпечують нацбезпеку і стримують російську агресію в зоні бойових  дій;
  • тих, хто мешкає/-ли поблизу зони бойових дій, та/або стали переселенцями;
  • постраждалих від російської агресії упродовж воєнного стану.

 

Реформа, зауважує Сергій, однозначно має позитивні результати — БО простіше працювати, що дозволяє допомогти якомога більшій кількості українців і підвищує їхню популярність. Зокрема і серед іноземних партнерів.

 

«Коли донори дають 100 тисяч доларів на те, щоб роздати переселенцям кошти на оренду житла, БО 100 тисяч вистачає, а ГО потребує додаткових коштів на покриття податкових зобов'язань , крім того, виникає потреба в залучення додаткового бухгалтера, який буде супроводжувати нарахування, сплату та декларування цих податків та зборів», — додає Сергій.

 

Оподаткування ГО

 

Податок на прибуток

Якщо ГО отримала статус неприбуткової організації, їй дозволено не платити податок на прибуток підприємств. В іншому випадку вона повинна вираховувати частину коштів із кожної отриманої суми.

 

Податок на доходи фізичних осіб і військовий збір

На відміну від БО, громадські організації мусять сплачувати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО; 18%) і військовий збір (1,5 %) із кожної наданої бенефіціарам суми. 

 

Це, каже Олена Потилко, часто ускладнює роботу з іноземними донорами: «Дуже складно пояснити іноземцям (потенційним та реальним донорам) про те, що тих сум, які вони бажають виділити під конкретні цілі замало. Іноземні донори просто цього не хочуть розуміти. І не в цьому їх вина». І, додає вона, посилити їхнє бажання надавати разову чи регулярну допомогу для ГО можливо насамперед змінами у законодавстві.

 

***

Обидва типи організацій, громадська і благодійна, мають свої переваги й недоліки водночас. Перед тим, як реєструвати будь-яку з них, варто насамперед чітко зрозуміти свою мету: ви плануєте допомагати адресно (БО) або ж  хочете впливати в межах цілої сфери (ГО). Тому перед реєстраційним процесом чітко сформуйте, що ви плануєте робити, як реалізовуватимете допомогу та хто працюватиме з вами у команді. І тоді вже зрозумієте, який тип організації вам вам потрібний.

 

Також варто зважати на такі ключові відмінності — мінімальна кількість засновників, місце реєстрації, допустимі адміністративні витрати і сплата ПДФО та військового збору.

 

*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.

Авторка: Вікторія Дідковська

Читати ще
load knowledge-hub card img

Новини та анонси

2 хв

ГО «Philanthropy in Ukraine» шукає модератора...
load knowledge-hub card img

Статті

7 хв

Комунікації для фандрейзингу: лайфхаки та мет...

Розповідаємо про те, які лайфхаки роблять фандрейзинг успішним.

load knowledge-hub card img

Дослідження

45 хв

Очікування та виклики грантодавців в Україні