Статті30 січ. 2025

Замороження фінансування від США: як пауза у допомозі впливає на українські НУО

*стаття оновлюватиметься

 

Державний департамент США призупинив фінансування усіх проєктів інших держав на 90 днів. Протягом цього часу відбудеться аудит усіх програм, аби визначити, чи відповідають програми зовнішньої допомоги поточним пріоритетам внутрішньої політики США  Від цього розпорядження постраждали не лише організації, але й програми, які реалізовувалися у співпраці з урядом. Адже заморозили навіть американські кошти, які вже лежали на рахунках організацій. А проєкти, які фінансувались USAID, мають стати на паузу.

 

Що стосується України, то таке рішення вплинуло на роботу незалежних медіа, соціальну сферу, ветеранську політику, втілення реформ, на охорону здоров’я на енергетику. Деякі організації припинили свою діяльність, серед них —один із хабів організації  «ВетеранХаб» у Вінниці. Інші шукають альтернативні джерела фінансування, серед яких – європейські партнери та допомога бізнесу.

 

Окрім проєктів, які реалізовувалися за підтримки USAID, це розпорядження також вплинуло на організації, які отримували субгранти, але їхніми донорами могли бути приватні фонди або навіть неамериканські організації, які мали частку фінансування від США.

 

Тому ми вирішили розібратись, чому ж призупинили фінансування зовнішньої допомоги від США, які це має наслідки для українського неприбуткового сектору та де шукати вихід із з цієї ситуації. Допомогла нам у цьому засновниця Connection Agency та експертка з організаційного розвитку Уляна Мовчан.

 

Чому призупинили фінансування від USAID та інших американських донорів?

 

«Новий президент США Дональд Трамп відомий своїми гаслами щодо орієнтації на посилення внутрішньої політики Штатів. Тому було анонсовано про необхідність переглянути пріоритети держави в зовнішній політиці відповідно до внутрішньої. І для цього видали серію розпоряджень, серед яких —  замороження усіх програм, які фінансуються USAID або іншими структурами, пов’язаними з урядом США на 90 днів. Усе це задля того, аби провести аудит ефективності цих програм та аудит відповідності внутрішнім цілям нової політики країни», — розповідає Уляна.

 

Також додає, що під цей аудит потрапили усі поточні проєкти. Це зачепило як діяльність організацій, які вже виконали роботу та чекали відшкодування за кожний етап реалізації, так і ті організації, що тільки підписали контракт, кошти за яким були заморожені.

 

Як постраждали українські організації

 

«Я вчора з сайту USAID зібрала десятки програм, які тільки в Україні напряму ним фінансуються. І це ще не всі американські гроші, бо порахувати їх неможливо через механізми гуманітарної допомоги», — розповідає Уляна .

 

Також додає, що наразі Україна отримала призупинення фінансування проєктів у всіх можливих сферах: медіа, культура, права людини, державне врядування, енергетика, критична інфраструктура, заклади освіти та навіть медицина.

 

«Я навіть не можу уявити сектору, який би не фінансувався урядом США. Ми можемо собі уявити життя без якоїсь виставки. Але, якщо Росія знищить всі генератори, фінансовані США, хто нам купить нові? Тому всі ці потреби, вони у різних масштабах піраміди Маслоу, але вони є у всіх можливих секторах».

 

Також додає, що декілька організацій розповідають, що приватний американський фонд також заморозив їм проєкт. Тому, швидше за все, у них також були гранти від державного департаменту США, тож вони не можуть наразі продовжувати реалізацію проєкту.

 

Кому можуть не повернути фінансування?

 

Зважаючи на політику Дональда Трампа, яка спрямована на консервативність, від неї страждають такі вразливі групи населення, як представники ЛГБТК+, організації, що борються за гендерну рівність та права жінок, тощо.

 

На думку Уляни Мовчан зупиниться фінансування саме таких проєктів.

 

Що робити організаціям, яким призупинили фінансування?

 

Зараз багато українських НУО, які повністю або частково залишились без американських коштів, шукають інші джерела фінансування. Серед них — пошук європейських грантів, креативний фандрейзинг, співпраця із бізнесом та допомога спільнот.

 

Уляна зазначає, що це час, що  переглянути свою стратегію фандрейзингу не лише організаціям, залежним від американського фінансування. І не лише терміном на 3 місяці. Також це стосується і програм, які функціонують за рахунок європейських донорів. 

 

«Якщо вашими донорами є європейські програми, то тепер уявімо, що всі, хто втратив американське фінансування, теж підуть туди. І якщо ви маленька організація, то вам буде важче витримувати конкуренцію разом із сильними колегами за європейські кошти. Тому всім треба подумати, що варто змінити для того, щоб посилити своє фінансування».

 

Де шукати фінансування:

 

«Щодо пошуку локальних можливостей, на жаль, в Україні майже відсутні державні програми фінансування будь-яких секторів. Також в умовах війни я не думаю, що держава зараз різко візьме і почне розвивати нові державні програми фінансування. Приватних фондів у нас теж майже немає. Їх декілька і вони підтримували організації не такими великими сумами, які можуть допомогти проєктам». 

 

Але виділяє декілька варіантів:

 

Креативний краундфандинг

 

«На мою думку, креативний краудфандинг працює ефективніше, чим просто звернення до аудиторії, тому що креатив допомагає організаціям виділитись».

 

Приватні фонди

 

«Це можуть бути приватні європейські фонди. Або навіть приватні американські фонди, адже після завершення цього аудиту протягом 90 днів, вони можуть відновити роботу».

 

Підтримка бізнесу та спільноти

 

За допомогою до спільноти та бізнесу звернулось сумське медіа Цукр, цьогорічний бюджет якого на 60% складався із американського фінансування. Керівник та засновник медіа ЦУКР Дмитро Тіщенко розповідає, що у 2024-му році бюджет медіа складався на 25% від благодійних внесків спільноти, 15% — європейський грант, а 60% – завдяки 2 великим американським грантам.

 

«В понеділок ввечері ми отримали ордер по другому гранту щодо призупинки фінансування. А до вечора нам надіслали документ, де йшлося про те, щоб нам зупинили будь-які платежі, включно з тими коштами, які вже виплачені на наші рахунки. Ну і про отриманні майбутніх траншів мова також не йде. Тобто, умовно 3-4 тисячі доларів у нас на рахунку залишались в рамках проєктів, але ми навіть не можемо ними виплатити зарплату. Тому 60% фінансування у нас зараз на паузі», — розповідає Дмитро. Однак, у Цукрі розробили плани щодо подальшого функціонування медіа. 

 

Серед них:

 

Активізували залучення спільноти та просять її про підтримку:

 

«Сотні небайдужих до Сум не лише фінансують Цукр щомісячними внесками, але і розвивають зв'язки між собою, ми лише допомагаємо у цьому, організовуючи закриті події та інші корисні активності».

 

Активніше працюють з бізнесами та просять його допомогти

 

«Дедалі більше знаходимо однодумців, які всупереч умовам розвивають власну справу та відчувають користь від того, що робить наша команда. Якщо ви власник або представник бізнесу, який хоче підтримувати нас інституційно — напишіть мені, будь ласка».

 

Комунікація із європейськими партнерами

 

«Спілкуємось з європейськими партнерами, але ми з розумінням ставимось до того, що готових рішень ще не знайдено. Тому ми очікуємо, що європейські донори вийдуть з якимись заявами або рішеннями, бо очевидно це глобальна проблема, а не кількох десятків організацій», – розповідає Дмитро Тіщенко.

 

Чи можуть розморозити фінансування  раніше?

 

Також у вівторок, 28 січня, держсекретар США Марк Рубіо додав деякі винятки до розпорядження щодо призупинки допомоги.

 

«Державний секретар Марко Рубіо спочатку зробив виняток лише для програм екстреної продовольчої та військової допомоги Ізраїлю й Єгипту, у вівторок погодився щонайменше тимчасово продовжити фінансування гуманітарних програм, які надають життєво необхідні ліки, медичні послуги, їжу, житло та допомогу на виживання, згідно з копією підписаного дозволу», — повідомляє Associated Press. Однак, наразі невідомо, чи стосуються ці винятки безпосередньо України.

Щодо України, то Парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики розпочав консультації  щодо заміщення американської допомоги. Про це йдеться в офіційній заяві комітету на сайті Верховної Ради України.

«На парламентському рівні вже розпочато консультації з європейськими колегами про можливе заміщення американської допомоги — хоча б на той час, поки у Вашингтоні не будуть ухвалені остаточні рішення. Разом з тим, через паузу, подальша нормалізація процесів може відбутися за три, чотири, п’ять, а то й шість місяців», – йдеться у заяві.

Також відомо, що президент України Володимир Зеленський доручив українським урядовцям підготувати звіт щодо американських програм, які наразі поставили на паузу. Про це він заявив у своєму вечірньому зверненні.

«Урядовці представлять мені все, і те, що є пріоритетним, те, що стосується українських дітей передусім, наших ветеранів, програм захисту нашої інфраструктури, – пріоритетні речі ми обов’язково підтримаємо», – зазначив Зеленський.

 

*Philanthropy in Ukraine слідкуватиме за розвитком цієї ситуації та доповнюватиме цю статтю актуальною інформацією.

*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.

 

 

Авторка: Еля Серкожаєва

Читати ще
load knowledge-hub card img

Новини та анонси

2 хв

ГО «Philanthropy in Ukraine» шукає модератора...
load knowledge-hub card img

Статті

7 хв

Комунікації для фандрейзингу: лайфхаки та мет...

Розповідаємо про те, які лайфхаки роблять фандрейзинг успішним.

load knowledge-hub card img

Дослідження

45 хв

Очікування та виклики грантодавців в Україні