Міжнародні конференції та форуми: чому українським НУО важливо їх відвідувати
Протягом останніх 10 років Україна не лише стримує російський наступ, а й старається в різний спосіб привертати увагу світової спільноти до потреб українських цивільних і військових. Згідно з даними Міністерства реінтеграції від 24-го лютого 2022-го до червня 2023-го, сума міжнародної допомоги сягнула 170 млрд євро. А донорами України стали 42 країни, включно з європейськими інституціями, МВФ і Світовим банком. Неприбутковий сектор відіграє значну роль у пошуку нових партнерів, залученні фінансової підтримки та присутності України на міжнародній арені. Неурядові організації (НУО) стають посередниками між закордонними донорами та українськими бенефіціарами, а також самі ініціюють діалог з іноземними партнерами. Наприклад, відвідуючи міжнародні конференції, саміти, форуми та інші події.
Та окрім фандрейзингу й підтримки, українським НУО важливо ділитися своєю експертизою і вивчати закордонні практики, щоб розвиватися спільно зі світовою неурядовою спільнотою та розширювати її. Про типи міжнародних подій, поширених серед неприбуткового сектору, поради для підготовки та пошуку можливостей розповіли Євгенія Мазуренко, співзасновниця ГО Philantropy in Ukraine, Надія Ковальчук, програмна директорка БФ «Право на захист», і Світлана Пугач, директорка зі стратегічних партнерств БФ «Таблеточки».
Що таке міжнародні події для НУО. Які вони бувають.
Світлана Пугач зазначає, що міжнародні події — це онлайн, офлайн або змішані заходи для обміну досвідом учасників, спікерів та організаторів із різних куточків світу.
Такі події важливо не ототожнювати із закордонними, що відбуваються в межах однієї країни й переважно не фокусуються на іноземних організаціях чи запрошених гостях.
Міжнародні події, до яких можуть долучитися НУО, мають чимало форматів. Найбільш поширеними у неприбутковому секторі є такі:
- Конференція — збори/нарада груп осіб, окремих осіб чи організації для обговорення визначеної заздалегідь проблематики;
- Конгрес — з'їзд/збори/нарада з широким представництвом;
- Саміт — зустріч глав держав або голів урядів, куди можуть запрошувати й представників неприбуткового сектору;
- Форум — захід для обговорення глобальних проблем.
Під час проведення міжнародних подій, додає Євгенія Мазуренко, організатори зазвичай передбачають офіційну частину заходу (виступи спікерів, круглі столи, презентації досліджень, дискусії тощо) і час для нетворкінгу. Це перерви на каву чи обід упродовж дня, у деяких випадках — невелика вечірка після завершення усієї програми.
Перші кроки у міжнародних подіях. З чого починати?
1. Сформуйте розклад.
Євгенія Мазуренко вважає, що варто доєднуватися до міжнародних заходів поступово. Оптимально, на її думку, спробувати відвідувати одну подію на квартал, а далі збільшувати чи зменшувати кількість.
Надія Ковальчук підкреслює, що чимало міжнародних подій відбувається щороку чи декілька разів на рік. Тож це вже формує розклад подій для НУО й впливає на навантаження для членів команди.
2.Від малого до великого — не завжди доцільно.
На думку Євгенії Мазуренко, не всім неурядовим організаціям варто починати з невеликих заходів. Якщо НУО має багато років досвіду та впізнавана за кордоном, то їй навпаки варто обирати подію свого рівня експертності й поставлених цілей.
3.Переймайте досвід.
На думку Світлани Пугач, щоб подолати розгубленість, варто консультуватися із більш досвідченими НУО. Вони можуть порадити, з чого почати й більше розкажуть, як розвивається зараз ваш напрям за кордоном.
Корисно і знайомитися з неурядовими організаціями, чия діяльність викликає захват і може стати одним із прикладів для наслідування.
«Інколи з організацією хочуть познайомитися не для того, щоб запартнеритися, а щоб мати змогу слідкувати за її роботою. Тому що це надихає і дозволяє спробувати нові практики в роботі», — додає Світлана.
Де і як шукати можливості для участі
Ресурси, якими користується Євгенія Мазуренко:
- LinkedIn — сторінки міжнародних організацій і їхніх представників/членів команди. Також може допомогти отримати запрошення на закритий захід;
Підписки на іноземні видання: The Chronicle of Philanthropy, Alliance magazine;
- Альянси, консорціуми (тимчасові статутні об'єднання для досягнення спільної мети) та інші типи угрупувань НУО інформують своїх учасників про можливості поїхати на міжнародну подію як учасник або спікер.
Поради від Світлани Пугач:
- Щоб знайти перелік міжнародних подій, іноді достатньо скористатися Google або звернутися до штучного інтелекту (ШІ). Однак ключове — чітко сформулювати свій запит: яку задачу чи потребу ви плануєте вирішити завдяки участі у конференціях. Важливо також врахувати роль і рівень представника від організації та сферу діяльності НУО. Саме це стане вашим орієнтиром для вибору конференцій, форумів та інших заходів.
Варто зважати, що міжнародні події можуть не мати в назві слів «конференція», «саміт» тощо. Наприклад, The Fundraising Summer School.
Поради від Надії Ковальчук:
- Стежте за сторінками стейкхолдерів вашої сфери. Вони можуть як ширити анонси міжнародних подій, так і організовувати їх.
- Знайомтеся із представниками міжнародних організацій, які приїздять в Україну, або ж їхніх філій. Вони часто охочі поділитися досвідом, контактами закордонних колег або більше розповісти, з якого заходу чи події можна почати у вашому напрямі.
Як розповідати про Україну та її контекст іноземцям
Обмін знаннями, пошук нових практик, нетворкінг — лише частина завдань, які ставлять перед собою українські НУО. Ще однією ціллю участі в міжнародних подіях стає потреба й бажання бути представником України, її досвіду й досягнень.
Серед порад, що допоможуть досягнути цієї мети:
1.Діліться особистими історіями своїх бенефіціарів.
З досвіду Надії Ковальчук, цифри втрат і постраждалих вражають своїм масштабом, але не викликають емоційного залучення. Тому статистику варто доповнювати візуальним контентом.
«Якщо є можливість підсилювати презентацію фотографіями й відео, то це треба робити. Адже слухають виступ такі самі люди, як ми: читаєш цифри — нічого не бачиш, а побачив фото і почув історію — одразу співпереживаєш», — наводить приклад Надія.
2.Об’єднуйтеся з іншими учасниками з України.
Надія Ковальчук помічає, що згуртовані представники українських організацій почуваються значно впевненіше. А також можуть ефективніше представляти інтереси України:
«Коли є одна організація чи її представник — це не спрацьовує так, як об’єднання із п’яти НУО, що прийшли на зустріч чи виголосили заяву. Тому важливо шукати підтримку серед своїх».
3.Впливайте на те, що у ваших силах.
Світлана Пугач ділиться, що під час участі в будь-якій міжнародній події завжди тримає в фокусі просування України та української адженди. Це може включати як промоція досвіду українського сектору, так і допомога в налагодженні контактів іноземних колег із відповідними організаціями в Україні.
Світлана також наголошує, що важливо не уникати публічних висловлювань чи обговорень з учасниками та організаторами щодо їхніх виступів або формулювань у програмі, які можуть просувати шкідливі наративи про Україну.
4.Зважайте, що російсько-українська війна — одна з нагальних світових проблем, але не єдина.
Інколи представникам українських НУО буває боляче усвідомлювати, що зараз питання України можуть збирати невелику аудиторію або висвітлюватися не так широко, як хотілося б. На думку Світлани Пугач, це цілком нормальна реакція.
Проте під час міжнародних заходів для ефективного спілкування на рівних важливо дивитися на тематику ширше — у глобальному контексті.
«На одній із подій був виступ, присвячений кліматичним викликам. Я чула в залі обурення від частини фандрейзерів: “Навіщо про це говорити, коли є проблеми голоду й дискримінації?” Це говорили люди, які фокусуються виключно на своїй проблемі, нехтуючи ширшим міжнародним контекстом. Якщо в їхній країні це не є гострою проблемою, то є країни, де зміни клімату вже відчуваються дуже сильно і впливають на всі сфери життя», — наводить приклад Світлана.
Як відвідати міжнародну подію максимально корисно
Щоб участь у міжнародній події стала не просто цікавим досвідом, а сходинкою для розвитку НУО, до неї потрібно готуватися. Що детальнішою буде робота напередодні, то більше користі вдасться отримати.
Перед подією:
- Уважно опрацюйте програму. Окрім теоретичних і практичних блоків, обов’язково ознайомтеся з переліком учасників. Варто підписатися на їхні сторінки в LinkedIn і наперед подумати, з ким корисно познайомитися, а також що їх може зацікавити у вашій роботі;
- Досліджуйте спікерів. Переглядайте їхні виступи на YouTube або в інших джерелах, щоб краще зрозуміти, з якими темами вони працюють і як подають інформацію;
- Плануйте графік своєї поїздки. Домовляйтеся про спільні обіди чи зустрічі з учасниками міжнародної події якомога раніше. Адже вірогідність поспілкуватися незаплановано — невисока. Також час в іншій країні можна використати для зустрічей із представниками організацій, які не беруть участь у міжнародній події, але працюють там чи також мають робочу поїздку;
- За потреби друкуйте інформаційні матеріали: візитівки, буклети, річні звіти;
- Запитайте в організаторів, чим можна скористатися під час участі чи виступу. Наприклад, місцем для стенда, присвяченому певній темі чи проблемі, або мультимедійною дошкою.
Упродовж події:
- Участь у міжнародній події — це також робота. Тож за можливості відкладіть усі сторонні завдання, щоб зосередитися на активному навчанні й спілкуванні.
- Ставте реалістичні цілі нетворкінгу. Не варто намагатися познайомитися з усіма чи починати розмову без конкретної мети й розуміння, що це за людина. Достатньо визначити перелік кількох учасників, знайомства з якими хочете розвивати надалі, та дотримуватися цього плану.
- Не перетворюйте неформальне спілкування на фандрейзингову зустріч. Натомість постарайтеся налагодити особистий зв’язок зі співрозмовником. Це більше змотивує до співпраці й можливого фінансування.
Після події:
Обмінюйтеся знаннями. Після повернення з міжнародної події організуйте внутрішні презентації для команди. Це підвищить загальну ефективність участі для всієї організації, а також допоможе вам краще зрозуміти й запам’ятати почуте, щоб доступно пояснити іншим.
У яких випадках участь у міжнародних заходах буде неефективною
Без навичок нетворкінгу, особливо англійською.
Насамперед, каже Євгенія Мазуренко, без впевненого володіння англійською мовою міжнародна подія принесе мало користі.
Та навіть для тих, хто вміє спілкуватися з іноземцями, співзасновниця Philantropy in Ukraine радить спершу випробувати свої сили на конференціях, форумах та інших заходах в Україні. Активно знайомтеся, розповідайте про свої проєкти, долучайтеся до обговорень і дискусій. Опісля проаналізуйте, що вдалося, а де потрібно більше практикуватися.
«Не треба їхати на міжнародну конференцію, якщо ви на українському ринку боїтеся підійти до мецената», — переконана Євгенія.
Без чіткої стратегії та розуміння цілей організації.
Участь у міжнародній події часто потребує чималих витрат. Свідомо вкладати кошти, вважає Євгенія, допомагає розуміння для чого вашій НУО міжнародні події і яких цілей вони допоможуть досягнути.
На важливості цілей наголошує і Світлана Пугач. Адже можливості повинні посилювати поточну роботу й плани організації, а не бути самоціллю:
«Участь у міжнародних подіях може стати ефективним інструментом для реалізації стратегічних цілей НУО: розширення географії діяльності, налагодження міжнародних партнерств та підвищення компетентності команди».
За словами Надії Ковальчук, поїздки на конференції та інші міжнародні заходи однозначно збагачують світогляд. Але особистий розвиток представника НУО не покращить діяльність усієї команди. Ба більше, участь у подіях — змога сформувати враження про вітчизняний неприбутковий сектор та Україну загалом, що може працювати не лише в позитивний бік.
«Якщо ти приїхав на міжнародну подію без місії, то це більше схоже на туризм. Але якщо маєш що сказати й це збігається з тим, над чим працюєш в організації, то можливістю варто скористатися», — каже Надія.
Участь у міжнародних подіях часто потребує від НУО чималих вкладень, зокрема коштів і часу. Та водночас вона дає низку можливостей, котрі буває важко знайти в інший спосіб: знайомства, інформацію про стан сектору/сфери та їхні тенденції, а також змогу охопити ширшу аудиторію і представити свою експертизу.
*прев'ю зображення згенероване за допомогою ШІ.
Авторка: Вікторія Дідковська